اخبار و رویداد ها

طرح ملی دوگانه سوز کردن خودروها اجرایی می شود

طرح ملی دوگانه سوز کردن خودروها در گیر و دار مجلس و‌ دولت مانده است که به نظر می رسد با توجه به کشمکش های میان دولت و مجلس این طرح به زودی رنگ اجرا نخواهد دید و باید بیش از پیش دود این آلودگی به چشم مردم و اقتصاد کشور برود.  در همین رابطه یک عضو مجمع فعالان صنعت سی. ان. جی کشور با اشاره به مصوبه شورای اقتصاد در سال ۹۸ برای طرح ملی دوگانه‌سوز کردن خودروهای عمومی و شخصی گفت: «براساس این مصوبه مقرر بود یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه خودروی عمومی (شامل وانت‌بار و تاکسی) به صورت رایگان دوگانه‌سوز شود.» نوید خاصه باف اضافه کرد: «این مصوبه در میانه راه اجرا، با اصلاحیه‌ای مواجه شد که اجازه می‌داد خودروهای مسافربرهای شخصی و تاکسی‌های اینترنتی نیز دوگانه‌ سوز شود.» وی ادامه‌داد: «از آن زمان تاکنون فقط ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو دوگانه‌سوز شده است و به‌ویژه مواجهه با پاندمی کرونا و همچنین کمبود ارز در کشور، اجرای آن را با کندی همراه کرد.»

این مقام صنفی خاطر نشان‌ کرد: «آمار صرفه‌ جویی روزانه ۲۳ میلیون لیتری در کشور ناشی از دوگانه‌سوز کردن خودروها در حالی است که کشور چین با هفت میلیون دستگاه خودروی دوگانه‌سوز، روزانه در مصرف ۱۳۰ میلیون لیتر بنزین صرفه‌جویی می‌کند و دلیل آن، تمرکز بر دوگانه‌ سوز کردن خودروهای سنگین و تجاری است؛ نکته‌ای که در کشورمان از آن غفلت شده است.» عضو مجمع فعالان صنعت سی. ان. جی کشور یادآوری‌ کرد:‌ «از ابتدای این طرح مقرر بود ۱۰۰ هزار دستگاه مینی‌ بوس و ۴۰ هزار دستگاه اتوبوس سی. ان. جی سوز شوند، اما اجرایی نشد.» خاصه باف تأکید کرد: «پیش از استقرار دولت سیزدهم هیچ نقطه روشنی از آینده این قراردادها و همچنین طراحی برنامه جامعی در این خصوص وجود نداشت، اما با روی کار آمدن دولت آیت‌الله رییسی امیدواریم اقدامات لازم برای اجرای این طرح انجام شود.»

مطالعه بیشتر  قوانین جدید بیمه شخص ثالث 1401

وی تصریح کرد: «در حالی که، صنعت سی.ان. جی زمینه اشتغال به کار مستقیم بیش از ۳۰ هزار نفر را فراهم کرده است، اما برخی نمایندگان خانه ملت بدون مطالعه و با اتکا به سخنان چند نفر دلال، قراردادهای یادشده را غیراستاندارد توصیف می‌کنند که با شرکت‌هایی غیراستاندارد منعقد شده است.» خاصه باف اشاره کرد: «اگر در حال حاضر از مسئولان در وزارت نفت و پالایش و پخش در خصوص چشم انداز صنعت سی ان جی سوال پرسیده شود می بینید که هیچ برنامه و چشم اندازی برای این صنعت وجود ندارد، ما بارها و بارها جلساتی با مسئولان ذی ربط گذاشته ایم اما نتیجه ای در بر نداشته است.»

این مقام مسئول ادامه داد: «متأسفانه شاهد این قضیه بوده ایم که در کمیسیون انرژی مجلس بدون مطالعه و تحقیقات لازم با اتکا به سخنان چند نفر دلال، گفته شده است این قراردادها استانداردهای لازم را ندارند و با شرکت‌ هایی غیراستاندارد منعقد شده است و در حال جریان سازی برای قراردادها هستند.» همچنین محمدرضا گلزار دیگر عضو مجمع فعالان صنعت سی. ان. جی کشور در این نشست در خصوص استاندارد بودن تولیدات داخلی گفت: آنانی که بحث تحقیق و تفحص از این صنعت را در مجلس دنبال می‌کنند، باید بدانند سالیانه چند بار به صورت دوره‌ای از خطوط تولید و محصولات این صنعت نمونه‌ برداری می‌شود و در صورت هر گونه تخلف، گواهی استانداردشان باطل می‌شود.

وی با اشاره به استفاده از کیت‌های نسل اول در ابتدای دهه ۸۰ برای دوگانه سوز کردن خودروها، خاطرنشان کرد: امروز به فناوری کیت نسل ۴ دست یافته ایم و حتی موفق به دریافت استاندارد آن نیز شده ایم. وی تاکید کرد : کلیه تولیدکنندگان این طرح استانداردهای لازم در این خصوص را دارند از تولیدات به صورت سالیانه و دوره ای نمونه برداری می شود لذا اگر هم استانداردهای لازم را نداشته باشند با آن ها برخورد می شود و گواهی شان ها را باطل خواهیم کرد از مسئولین می خواهیم اکر شبه ای وجود دارد می توانند از مراحل تولید بازدید به عمل بیاورند .

خلیل علی‌عسگری از فعالان و کارشناسان صنعت سی. ان. جی نیز در این نشست گفت: در جهان امروز تأمین انرژی از طریق حامل‌های متنوعی چون نفت، گاز و فرآورده‌های آنها، زغال سنگ، انرژی هسته‌ای و انرژی‌های تجدیدپذیر انجام می‌شود، با توجه به نقش مؤثر انرژی در توسعه و رفاه اقتصادی همزمان با افزایش مصرف انرژی، برای پیشگیری از مواجه شدن با بحران انرژی در آینده، لزوم مدیریت صحیح بر تولید و مصرف حامل‌های انرژی بسیار ضروری است. وی گفت: در این میان برای کشور ما که دارای دومین ذخایر گاز طبیعی در جهان است توجه به گاز طبیعی به عنوان تمیزترین سوخت فسیلی که در مقایسه با سایر سوخت‌های فسیلی آثار منفی زیست محیطی کمتری دارد، از اهمیت بیشتری برخوردار است.

علی عسگری گفت: ما بزرگترین دارنده گاز جهانیم و برداشت این ذخایر در کشور ما بسیار آسان تر از روسیه است، اکنون بیش از ۳۰ هزار نفر به طور مستقیم در این حوزه مشغول به کارند و با مصرف این سوخت در خودروها در واقع ۲۳ میلیون لیتر بنزین را صرفه جویی می کنیم.

وی گفت: هفت کارخانه تولیدکننده مخزن و تعداد قابل ملاحظه‌ای تولیدکننده کیت کپسول در کشور فعالند و اتحادیه سوخت‌های جایگزین با حدود یک‌هزار مرکز خدمات دارای پروانه در کشور مشغول به فعالیت هستند. وی یادآور شد: در سال ۸۹ مقرر شد ۱۰ درصد به قیمت سی. ان. جی در کشور افزوده و از این پول برای اورهال کردن و هوشمند کردن جایگاه‌های سی. ان. جی استفاده شود؛ مبلغی بیش از یک‌هزار میلیارد تومان که می‌توانست تحولی در این صنعت ایجاد کند.

وی در پایان بیان داشت: اکنون ۱۰۰۰ مرکز خدمات پروانه دار داریم که با استاندارد خودرو را تبدیل و تحویل می دهند، خودرو گواهی سلامت می گیرد و ادارای استاندارد مهر تائید می زند. وی یادآور شد: «امروز کیت و کپسول‌سازان ایرانی ضمن بومی‌سازی کامل این صنعت، محصولات‌شان را به روسیه، کشورهای حوزه اوراسیا و حتی برخی کشورهای اروپایی صادر می‌کنند و از استاندارد «گوس» روسیه برخوردارند، اما جالب است که اجازه استفاده از این استانداردها در تولید داخل داده نمی‌شود.»

مطالعه بیشتر  طرح فروش نقدی و اقساطی محصولات بهمن موتور از امروز شروع شد

نوشته های مشابه