اخبار و رویداد ها

درباره جریمه دوربین پلیس راهنمایی، رانندگی و مشاهده تصویر تخلف بیشتر بدانید!

این روزها دوربین‌های هوشمند در خیابان‌ درون‌شهری و برون‌شهری، چهارراه‌ و بسیاری از نقاط دیگر شهر نصب شده‌اند و جزء مواردی هستند که توجه هر راننده‌ای را در زمان رفت‌و‌آمد به خود جلب می‌کنند. تا همین چند سال قبل که اینترنت و تکنولوژی پیشرفت نکرده بود و همه چیز به صورت دستی انجام می‌شد، بسیاری از رانندگان توسط افسران راهنمایی و رانندگی جریمه می‌شدند. حتی گاهی اوقات بعد از مدتی مشخص می‌شد جریمه اشتباهی برای راننده ثبت شده است. در حال حاضر چنین مشکلاتی کمتر اتفاق می‌افتد؛ چراکه دقت دوربین‌های هوشمند به شدت بالا است. اگر شما هم با دوربین‌‌های راهنمایی و رانندگی جریمه شده باشید حتما میخواهید بدانید که چگونه می‌توانید عکس جریمه دوربین را مشاهده کنید؟ جریمه دوربین بعد از چند روز ثبت می‌شود؟ آیا جریمه دوربین دو برابر می‌شود؟ و سوالاتی از این قبیل، که در این مطلب به آن‌ها پاسخ می‌دهیم.

در این مقاله قصد داریم بپردازیم به جریمه دوربین پلیس راهنمایی و رانندگی ، اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با تیم تخصصی نیکبخت خودرو تا پایان این مقاله همراه باشید. لازم به ذکر است که بگوییم مجموعه ی نیکبخت خودرو در تلاش است در زمینه ی خرید و فروش خودرو، به بهترین شکل و سریع ترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان خدمات ارائه  کند، یکی از افتخارات این مجموعه فروش فوری خودرو شما عزیزان در کمترین زمان ممکن است، شما می توانید برای دریافت قیمت خودروی کارکرده خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید و اگر قصد فروش فوری خودروی خود را در کسری از زمان دارید به بخش خرید و فروش در سایت ما مراجعه کنید. نیکبخت خودرو سایتی قابل اعتماد برای خرید و یا فروش خودرو می باشد، شما عزیزان فروشنده با اطمینان کامل و خاطری آسوده با ما تجربه ی جدیدی از فروش فوری خودرو خواهید داشت

دوربین ثبت خلافی خودرو چیست؟

به دوربین‌های هوشمندی که معمولا در یک محل نصب می‌شوند و وظیفه اصلی آن‌ها بررسی جرایم رانندگی برای جلوگیری از تصادفات جاده‌ای است، دوربین ثبت خلافی می‌گویند. البته بعضی از دوربین‌ها هم هستند که برای ثبت خلافی به حضور افسران راهنمایی و رانندگی نیاز دارند. در نظر داشته باشید هیچ تخلفی از دید دوربین‌های راهنمایی و رانندگی پنهان نمی‌ماند؛ در صورت عدم توجه به قوانین رانندگی باید منتظر جریمه ثبت‌شده توسط دوربین باشید.

مطالعه بیشتر  رادار نقطه کور در خودرو

انواع دوربین‌های پلیس راهنمایی و رانندگی

چیزی در مورد دوربین‌های هوشمند و اپراتوری شنیده‌اید؟ این دوربین‌ها در تمام خیابان‌ها، جاده‌ها و آزادراه‌ها نصب می‌شوند. اگر رانندگان به قوانین راهنمایی و رانندگی بی‌توجهی کنند، توسط دوربین‌ها شناسایی و جریمه می‌شوند. در این شرایط دوربین‌ها شروع به تصویر‌برداری از پلاک خودرو متخلف می‌کنند و جرایم را در بخش سوابق ذخیره می‌کنند. دوربین‌های راهنمایی و رانندگی به پنج نوع زیر تقسیم می‌شوند.

دوربین اپراتوری

دوربین هوشمند

دوربین استقراری

دوربین خودرویی

دوربین دستی

دوربین راهنمایی و رانندگی اپراتوری

دوربین‌هایی برای کنترل سرعت خودرو‌ها در سطح آزادراه‌ها و بزرگراه‌ها نصب می‌شوند. اپراتور‌های انسانی در پشت این نوع دوربین‌ها هستند که وظیفه‌شان، نظارت بر دوربین‌های نصب‌شده و در نهایت ثبت تخلفات رانندگی است. حضور اپراتور انسانی باعث شده درصد خطا بالاتر رود و اگر اعتراضی به نتیجه ثبت‌شده توسط این دوربین دارید، می‌توانید درخواست بازبینی دوباره دهید؛ زیرا تصاویر در حافظه دوربین ثبت می‌شوند، امکان بازبینی دوباره نیز وجود دارد.

مجله ماشین نیکبخت خودرو

دوربین ثبت تخلفات رانندگی هوشمند

این نوع دوربین‌ها به صورت هوشمند و بدون نیاز به اپراتور انسانی می‌تواند کلیه تخلفات رانندگی مانند سرعت بیش از حد مجاز خودرو‌ها، عدم پرداخت عوارض آزادراهی، ورود به طرح ترافیک و آلودگی هوا را تشخیص دهد. فرقی ندارد در چه شرایطی قرار داشته باشید، دوربین‌های هوشمند می‌توانند پلاک خودرو را تشخیص دهند. دقت این نوع دوربین‌ها بسیار بالا است و می‌تواند کوچک‌ترین تخلف رانندگی را برای خودروی شما ثبت کند.

مجله ماشین نیکبخت خودرو

دوربین راهنمایی و رانندگی استقراری

دوربین‌های استقراری بیشتر برای ثبت سرعت خودرو‌ها در سطح شهر نصب می‌شوند. به نسبت دو نوع بالا، این نوع دوربین بسیار ساده است.

دوربین خودرویی

برای کنترل سرعت خودرو‌ها در خیابان‌ها به خصوص خیابان‌های خلوت از این نوع دوربین استفاده می‌شود. این نوع دوربین داخل خودروی پلیس نصب می‌شود و می‌تواند به پلیس برای تشخیص سرعت کمک کند.

مجله ماشین نیکبخت خودرو

دوربین دستی

احتمالا زمان گذر از یک مسیر، جاده یا بزرگراه متوجه دوربین‌های دستی نصب‌شده روی سه پایه شده‌اید. معمولا این نوع دوربین‌ها کارایی بهتری در روز برای ثبت سرعت تخلف دارند. دقت دوربین‌های دستی نسبت به سایر دوربین‌ها پایین‌تر است چراکه به صورت خودکار متوجه جریمه رانندگی راننده متخلف نمی‌شوند و بلکه مامور پلیس باید از دوربین برای نظارت سرعت خودرو‌ها و وسایل نقلیه استفاده کند.

مجله ماشین نیکبخت خودرو

کدام جرائم رانندگی توسط دوربین‌های راهنمایی و رانندگی ثبت می‌شوند؟

به صورت کلی دوربین‌های راهنمایی و رانندگی می‌توانند تخلفات زیر را ثبت کنند:

تردد در محدوده طرح ترافیک

عبور از چراغ قرمز راهنمایی و رانندگی

تردد از خطوط مخصوص اتوبوس تندرو

سرعت غیر مجاز

عبور از عوارض آزادراهی

پارک در مکان‌های غیرمجاز

مشاهده تصویر تخلف جرائم دوربین با سامانه قبضینو

مشاهده تصویر جرائم دوربین یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های رانندگانی است که پیامک این چریمه را دریافت کرده‌اند. سامانه قبضینو در راستای ارائه خدمات کامل‌تر به کاربران خود، امکان مشاهده تصویر تخلف جرائم دوربین را فراهم کرده است. برای مشاهده تصویر جریمه دوربین از طریق سامانه قبضینو کافیست مراحل زیر را طی کنید.

اپلیکیشن قبضینو را نصب کنید و یا وارد صفحه استعلام خلافی شوید.

از بین خدمات قبضینو، گزینه خلافی را انتخاب کنید.

سپس خلافی با پلاک با جزئیات و تسویه آنی را انتخاب کنید.

شماره پلاک خودرو مورد نظر را وارد کنید و پس از مطالعه قوانین و مقررات گزینه پرداخت را انتخاب کنید.

در مرحله بعد می‌توانید جزئیات کلیه جرائم ثبت شده در سامانه پلیس راهور را مشاهده کنید.

با انتخاب گزینه مشاهده تصویر تخلف می‌توانید تصویر جریمه دوربین و شماره پلاک خودرو را مشاهده کنید.

مجله ماشین نیکبخت خودرو

مجله ماشین نیکبخت خودرو

زمان ثبت جریمه دوربین چقدر است؟

اگر برایتان این سوال پیش آمده که جریمه دوربین بعد از چند روز ثبت می‌شود؟ باید بگوییم بعد از ثبت و تایید خلافی خودرو، پیامک جریمه دوربین برای مالک خودرو ارسال می‌شود. اما حدودا ۴۸ ساعت زمان می‌برد تا بتوانید جریمه دوربین را همراه با جزئیاتی مانند نوع تخلف، تاریخ، زمان و عکس تخلف در تمامی سرویس‌های استعلام خلافی خودرو مشاهده کنید.

دوبرابر شدن جریمه دوربین

وقتی دوربین راهنمایی و رانندگان متخلفان را شناسایی می‌کند. این نگرانی برای رانندگان وجود دارد که اگر جریمه دوربین را پرداخت نکنند؛ آیا امکان دو برابر شدن جریمه‌ رانندگی دوربیننیز وجود دارد؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم خیر؛ جریمه دوربین بعد از گذشت ۶۰ روز دو برابر نمی‌شود. البته اگر به موقع پرداخت نکنید باید جریمه دیرکرد را پرداخت کنید اما این با دو برابر شدن مبلغ جریمه متفاوت است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید مقاله دوبرابر شدن جرائم رانندگی وبلاگ قبضینو را مطالعه کنید.

مدارک لازم برای اعتراض به جریمه دوربین

ابتدا باید همراه با اصل و کپی مدارکی مانند کارت خودرو (پشت و رو) یا برگ سبز، کارت ملی (پشت و رو) و پرینت استعلام خلافی خودرو (که از پلیس + ۱۰ دریافت کرده‌اید) به مراکز اجرائیات مراجعه کنید. سپس فرم “د” را برای ثبت اعتراض از قسمت کپی واحد اجرائیات بگیرید و آن را به صورت کامل پر کنید.

مراحل اعتراض به جریمه دوربین

قصد دارید اعتراض خود را برای جریمه دوربین ثبت کنید ولی نمی‌دانید باید چه مراحلی را طی کنید؟ اولین اقدامی که برای اعتراض به خلافی باید از سمت شما انجام شود، این است که مدارک ضروری گفته شده در مرحله قبل مانند کارت و سند خودرو را آماده کنید. سپس مراحل اعتراض به جریمه دوربین را به ترتیب انجام دهید.

اگر هنوز پرینت برگه خلافی خودرو را از دفاتر پلیس + ۱۰ نگرفته‌اید. در این شرایط بهتر است ابتدا اقدام به دریافت آن کنید.

سپس برای ثبت اعتراض به خلافی خودرو اقدام کنید.

در مرحله دوم بعد از ۲۴ ساعت نیاز است از طریق سایت‌های استعلام خلافی خودرو یا دفاتر پلیس + ۱۰ پرینت خلافی خودرو را بگیرید.

در این مرحله باید مالک خودرو به صورت حضوری به مراکز راهنمایی و رانندگی مراجعه کند.

بعد از گذشت ۴۸ ساعت نیاز است استعلام خلافی خودرو را بگیرید.

این جواب نهایی است و غیر قابل تغییر است. پس بهتر است در صورت عدم تغییر، نسبت به پرداخت جریمه خود اقدام کنید.

نکته: برای ثبت شکایت باید به‌صورت حضوری به مراکز اجرائیات راهور مراجعه کنید. شماره تلفنی برای اعتراض به جریمه رانندگی وجود ندارد.

آدرس مراکز راهنمایی و رانندگی برای ثبت اعتراض به جریمه دوربین

واحد رسیدگی به اعتراضات آدرس
منطقه ۳ بزرگراه حقانی، نرسیده به تقاطع جهان کودک، مقابل پارک آب و آتش
منطقه ۸ تقاطع بزرگراه باقری و رسالت
منطقه ۱۱ خیابان قزوین، نرسیده به خیابان مخصوص، جنب شهرداری منطقه ۱۱ (ویژه جانبازان و شهدا)
منطقه ۱۴ خیابان نبرد، میدان نبرد، انتهای خیابان شهید ابراهیم بیدی
منطقه ۱۶ خیابان بعثت، خیابان رجائی جنوبی، خیابان هلال‌احمر، مقابل سیلو
منطقه ۲۰ شهرری، خیابان استخر، روبروی فروشگاه شهروند
منطقه ۲۱ تهرانسر، انتهای بلوار یاس
منطقه ۲۲ همت غرب، آزادگان جنوب، شهرک گلستان، بلوار گل‌ها، خیابان یاسمن جنوبی
اجرائیات تهران بزرگ بزرگراه یادگار امام (ره)، خیابان حبیب‌الهی، خیابان زنجان شمالی، جنب آتش‌نشانی

مطالعه بیشتر  روش شستن ماشین؛ چگونه از رنگ خودرو مراقبت کنیم؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *