اخبار و رویداد ها

شرایط انتقال تخفیف بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

بیمه شخص ثالث ماشینبیمه یک قرارداد دو طرفه بین یک شخص و شرکت بیمه میباشد که براساس آن شرکت بیمه متعهد میشود که در صورت بروز هرگونه حادثه و بیماری و یا از کارافتادگی خسارت وارد آمده به شما را تا سقف مشخصی که هنگام عقد قرار داد تعیین شده است پرداخت کند. به طور کلی بیمه ها برای اتومبیل ، بازنشستگی ، عمر و یا بیمه های درمانی که در سه دسته بیمه اشخاص ، بیمه اموال و بیمه مسئولیت تقسیم بندی میشوند.

بیمه شخص ثالث

بیمه شخص ثالث شامل هر گونه خسارت جانی و مالی وارد شده به شخص ثالث در حوادث رانندگی است. براساس قوانین، خرید این نوع بیمه برای تمامی خودروها اجباری میباشد زیرا در صورت بروز حادثه و نداشتن بیمه شخص ثالث عواقب جبران ناپذیری میتواند داشته باشد. بیمه شخص ثالث برای خودروها و موتورها مورد استفاده قرار میگیرد.

بیمه شخص ثالث تغییرات زیادی در زمینه کاری خود اعمال کرده که در قسمت زیر این تغییرات را میتواند مطالعه کنید.

از تغییرهای بسیار قابل توجه این قوانین می توان به قانون جدید انتقال بیمه شخص ثالث و اضافه شدن اطلاعات گواهینامه به این بیمه نامه میباشد ! در واقع بیمه گذار باید در زمان خرید ، اطلاعات خریدار بیمه را در بیمه نامه ثبت کند. قانون عدم انتقال تخفیف از فروشنده به خریدار : در زمان خرید و فروش خودرو به هیچ وجه نمی توانید تخفیف عدم خسارت بیمه شخص ثالث را منتقل کنید به جز خانواده یا اعضای درجه ۱ قانون جدید در راستای راننده محور شدن انجام گرفته است و برای افرادی که قانون را رعایت کرده و خسارتی وارد نمی کنند مفید بوده و میتوانند تخفبفات بیمه خود را حفظ کنند. برای حفظ این تخفیفات طبق قانون، باید اطلاعات سند خودرو، پلاک، بیمه شخص ثالث و به عبارتی تمامی اطلاعات، مربوط به یک شخص باشد.

مطالعه بیشتر  MG در لیست خودروهای وارداتی

 

شاید برایتان سوال پیش بیاید افرادی که دارای دو خودرو میباشند چطور؟ تکلیف آنها چیست؟

در جواب این سوال میتوان گفت: در این حالت مالک ماشین میتواند تخفیف یکی از خودروها را به خودروی دیگر خود انتقال دهد. در این حالت تخفیف بیشتری شامل حال آن خودرو میشود!

قانون جدید ثبت اطلاعات گواهینامه در بیمه شخص ثالث

همانطور که در ابتدای این مقاله مطالعه کردید در قوانین جدید بیمه شخص ثالث آمده است که باید اطلاعات گواهینامه فرد مورد نظر در بیمه نامه حتما وارد شود. شما نیز باید متوجه این موضوع باشید که بیمه گر اطلاعات شما را در بیمه نامه حتما وارد کند تا بعد ها دچار مشکل نشوید. در واقع میتوان گفت این قانون بخاطر شخصی سازی (راننده محور کردن ) بیمه شخص ثالث انجام می شود.

 

فایده افزودن اطلاعات گواهینامه به بیمه شخص ثالث چیست؟ این کار به این دیلیل انجام میشود تا تخفیف عدم خسارت برای تمامی رانندگان محاسبه شود.یکی دیگر از فواید آن این است که  در صورت بروز هر گونه تصادف و خسارت تنها راننده مقصر اعمال قانون می شود.

در پرداخت خسارت تفاوتی ایجاد نمیشود!

هنگامی که برای ماشین شما تصادفی رخ بدهد و ماشین شما دست فرد دیگری باشد هیچ تفاوتی در پرداخت خسارت ایجاد نمیشود و باید به صورت کامل پرداخت شود. در واقع این قانون برای راننده محور شدن بیمه شخص ثالث بوجود آمده است.

بیمه شخص ثالث

تخفیف بیمه شخص ثالث

در گذشته رانندگان با یک خسارت همه تخفیفاتشان را از دست می دادند و این باعث ناراحتی رانندگان شده بود اما با قانون جدید این مشکل را برطرف کرده است. بر اساس این قانون به ازای هر ۷ سال  ۵% تعیین شده و حداکثر تا ۷۰% برای سال چهاردهم افزایش پیدا میکند.

 

در صورت بروز خسارت نیز تخفیفات به شکل پلکانی و در چند مرحله کسر میشود. به طور کلی تخفیف ها بستگی به تعداد خسارت دارد.

برای یکبار خسارت جانی ۳۰ درصد

دو بار خسارت جانی ۷۰ درصد

برای بار سوم و بیشتر ۱۰۰ درصد تخفیف را از دست خواهید داد.

و همچنین برای یکبار خسارت مالی ۲۰ درصد

دوبار خسارت مالی ۳۰ درصد

سه بار خسارت و بیشتر ۴۰ درصد از تخفیفات را از دست خواهید داد

 

بخشنامه جدید در رابطه با دیه بیمه شخص ثالث در سال ۱۴۰۱

در سال ۱۴۰۱ قوانین بیمه نامه شخص ثالث درباره دیه  دچار تغییراتی شده است:

۱- پوشش جانی بیمه شخص ثالث برابر با ۸۰۰ میلیون تومان

۲- پوشش حوادث راننده برابر با ۶۸۰ میلیون تومان

۳- حداقل پوشش مالی برابر با ۲۰ میلیون تومان میباشد

۴- حداکثر پوشش این مبلغ ۴۰۰ میلیون خواهد بود

برای درک بهتر این موضوع به مثال زیر دقت کنید: اگر فردی در یک سانحه رانندگی دچار آسیب بدنی شود میتواند از بیمه شخص خسارت دریافت کند. این خسارت از محل بیمه شخص ثالث راننده مقصر به اندازه دیه در ماه های غیرحرام میباشد و هنگام صدور بیمه شخص ثالث، راننده مقصر هم تحت پوشش بیمه قرار میگیرد.


برای مطالعه مقاله مربوط به برگ سبز خودرو اینجا کلیک کنید.


برابر شدن دیه آقایان و بانوان

یکی از مهمترین قوانینی که باید در رابطه با بیمه شخص ثالث بدانید این میباشد که در خسارت جانی و پرداخت دیه، جنسیت مهم نیست!  از این به بعد تفاوتی بین دیه مردان و زنان نخواهد بود و هر شخصی که در تصادف آسیب ببیند یا فوت کند، دیه برابری دریافت میکند

پرداخت  خسارت راننده بدون گواهینامه از بیمه شخص ثالث

در صورتی که راننده ای در یک سانحه رانندگی مقصر شناخته شده گواهینامه نداشته باشد، خسارت مالی فرد زیان دیده از سمت بیمه پرداخت خواهد شد. اما از آنجا که این شخص بدون گواهینامه بوده، تمامی خسارت از فرد مقصر دریافت خواهد شد. به عبارتی هیچ گونه خسارتی از حق بیمه ایشان پرداخت نخواهد شد. همچنین امکان پرداخت قسطی وجود دارد. این مشکل ها جدا از مشکلات قضایی و اداری برای فرد خاطی میباشد. جریمه این افراد تا ۵ سال حبس و انتقال دادن خودرو یا موتور به پارکینگ میباشد. نکته قابل توجه اینکه بیمه هیچگونه خسارتی بابت اسیب های جانی به راننده مقصر بدون گواهینامه را پرداخت نخواهد کرد.

قانون خودروی متعارف و نامتعارف

قانون خودروی متعارف و نامتعارف در سال ۹۵ تصویب شد. این قانون به منظور جبران کردن هزینه های خودروهای لوکس وضع شد. بیایید ببینیم به کدام خودروها متعارف و به کدام خودرو نامتعارف میگویند؟

خودروی متعارف به خودرویی میگویند که قیمت آن با نصف قیمت دیه در ماه حرام یا برابر با سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث باشد، این مقدار در سال ۱۴۰۱ برابر با ۴۰۰ میلیون تومان تعیین شده است.

در سال های قبل اگر بیشترین حد تعهدات مالی راننده مقصر از مقدار خسارت بالاتر میرفت بیمه همان مقدار را پرداخت میکرد. اما در قانون جدید بیمه شخص ثالث سال ۱۴۰۱ مقدار خسارت تا سقف تعهدات بیمه شخص ثالث راننده مقصر پرداخت خواهد شد و باقی هزینه ها را باید بیمه بدنه راننده ی متضرر پرداخت کند.

مطالعه بیشتر  تفاوت پژو 207 و تارا + عرضه مجدد در بورس کالا

نوشته های مشابه