اخبار و رویداد ها

فرمول محاسبه مالیات خودروهای لوکس

در این مقاله قصد داریم بپردازیم به نحوه ی محاسبه مالیات خودروهای لوکس، برای کسب اطلاعات بیشتر تا پایان این مقاله، با تیم تخصصی نیکبخت خودرو همراه باشید. لازم به ذکر است که بگوییم مجموعه ی نیکبخت خودرو در تلاش است در زمینه ی خرید و فروش خودرو، به بهترین شکل و سریع ترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان خدمات ارائه  کند، یکی از افتخارات این مجموعه فروش فوری خودرو شما عزیزان در کمترین زمان ممکن است، شما می توانید برای دریافت قیمت خودروی کارکرده خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید و اگر قصد فروش فوری خودروی خود را در کسری از زمان دارید به بخش خرید و فروش در سایت ما مراجعه کنید. نیکبخت خودرو سایتی قابل اعتماد برای خرید و یا فروش خودرو می باشد، شما عزیزان فروشنده با اطمینان کامل و خاطری آسوده با ما تجربه ی جدیدی از فروش فوری خودرو خواهید داشت.

خودروهای لوکس

فرمول محاسبه مالیات خودروهای لوکس

به گزارش پایگاه نیکبخت خودرو ، علی رستم پور رئیس حسابرسی سازمان مالیاتی کشور در جواب به سوالی درباره نحوه محاسبه مالیات ماشین های لوکس گفت: با توجه به تغییر قانون بودجه در سال ۱۴۰۰ کلمه خودرو لوکس تغییر کرده است. بنابراین در صورتی که ارزش خودروی تحت مالکیت یک فرد و حتی افرادی که سرپرستی آنها را برعهده دارد بیشتر از یک میلیارد تومان شود مشمول مالیات خواهد شد.

در ادامه افزود : بر اساس نرخ های در نظر گرفته شده در قانون بودجه سال ۱۴۰۰ ماشین هایی که تا یک میلیارد قیمت دارند از پرداخت مالیات معاف هستند بنابراین :

از ۱ تا ۱.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱ میلیارد تومان ، ۱ درصد

۱.۵ تا ۳ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۱.۵ میلیارد تومان ، ۲ درصد

۳ تا ۴.۵ میلیارد تومان نسبت به مازاد ۳ میلیارد تومان ، ۳ درصد

و در آخر نسبت به مازاد ۴.۵ میلیارد تومان ۴ درصد مشمول مالیات خواهد شد.

رئیس سازمان حسابرسی مالیاتی : به طور مثال اگر سازمان امور مالیاتی یک خودرو را ۲.۵ میلیارد قیمت گذاری کند. از این قیمت ۱ میلیارد آن نادیده گرفته میشود و ۵۰۰ میلیون اول آن با نرخ ۱ درصد محاسبه میشود و ۱ میلیارد باقی مانده با نرخ ۲ درصد محاسبه خواهد شد.

مالیات خانه های لوکس چگونه محاسبه میشود؟

رستم پور در پاسخ به این سوال گفت : قانون گذار در اینجا از کلمه خانه لوکس استفاده کرده است و مبنای نرخ های مالیاتی به خانه ها ، باغ ها و ویلا هایی است که بیش از ۱۰ میلیارد تومان قیمت دارند., با توجه به بالا رفتن قیمت مسکن در تهران ، رقم ۱۰ میلیارد عدد کمی است زیرا قیمت هر متر مربع در برخی نقاط تهران بیش از ۱۰۰ میلیون تومان شده است.

خانه های لوکس

وی افزود : مالیات خانه های لوکس و خودروهای لوکس تفاوتش در این است که مجموعه ارزش خانه های یک فرد مورد توجه قرار نمیگیرد و هر خانه بصورت جداگانه در نظر گرفته میشود به طور مثال اگر فردی دارای چند باب خانه ، باغ و ویلا باشد و مجموع ارزش آن حتی بیشتر از ۱۰ میلیارد تومان شود هم موردی وجود ندارد. به طور کلی هدف قانونگذار این میباشد که از خانه های لوکسی که ارزش آنها بالای ۱۰ میلیارد میباشد مالیات دریافت شود. وی با بیان اینکه هر واحد مسکونی بصورت مستقل و مجزا و دارای سند که کاربری آن ویلایی ، مسکونی و یا باغ باشد و قیمت آن بیش از ۱۰ میلیارد تومان باشد شامل پرداخت مالیات خواهد شد. و نحوه محاسبه آن بصورت زیر میباشد :

از ۱۰ تا ۱۵ میلیارد تومان  نسبت به مازاد ۱۰ میلیارد تومان ، یک در هزار مالیات دارد.

۱۵ تا ۲۵ میلیارد تومان  نسبت مازاد ۱۵ میلیارد تومان ، دو در هزار مالیات دارد.

اگر ارزش ملک ۴۰ میلیارد تومان باشد نسبت به مازاد ۲۵ میلیارد تومان ، سه در هزار مالیات دارد.

در صورتی که ارزش ملک برابر۶۰ میلیارد تومان باشد نسبت به مازاد ۴۰ میلیارد تومان نرخ آن ۴ درصد خواهد بود.

اگر بیش از ۶۰ میلیارد تومان باشد با نرخ ۵ در هزار مالیات سالیانه آن محاسبه میشود.

اعدادی که در فوق ذکر شد براساس قانون بودجه سال ۱۴۰۰ میباشد و در صورتی که قانون گذار در بودجه سال ۱۴۰۱ نرخ مالیات ها را تغییر دهد ما نیز بر همان مبنا عمل خواهیم کرد. رستم پور تاکید کرد : اگر افراد نسبت به پرداخت مالیات اقدامات لازم را انجام ندهند ، قانون گذار این اجاره را به سازمان امور مالیاتی داده است که از طریق عملیات های اجرایی مالیات ها را دریافت کند و از طرفی اداره های ثبت اسناد و مدارک مجاز نیستند نقل و انتقال اینگونه املاک را انجام دهند مگر اینکه از سازمان امور مالیاتی گواهی وصول مالیاتی را دریافت کرده باشد.

ارزش گذاری خودروها به چه صورت انجام میشود؟

رستم پور در جواب این سوال گفت : ارزش گذاری خودروها طبق جدول موضوع ماده ۴۲ قانون مالیات بر ارزش افزوده مصوب سال ۱۳۸۷ و ماده ۲۸ قانون ارزش افزوده مصوب سال ۱۴۰۰ انجام می گردد. این جدول به دو بخش خودروهای داخلی و خارجی تقسیم میشود و مبنای محاسبه مالیات نقل و انتقال ، عوارض شماره گذاری و عوارض سالیانه خودرو که به شهرداری پرداخت میشود را شامل میشود. در ادامه افزود : این جدول مبنای ما برای تعیین قیمت روز خودرو میباشد در جدول موضوع بند ۴۲ قانون ۴۲ ارزش افزوده ما برای خودروهای داخلی قیمت کارخانه را مدنظر قرار می دهیم اما در مورد خودروهای وارداتی مبنای ما ارز ترجیحی است. در گمرکات کشور مبنای ارزش گذاری کالاهای وارداتی ارز ۴۲۰۰ تومان میباشد. مبنای محاسبه قیمت خودروهای وارداتی در جدول ۴۲ قانون ارزش افزوده نیز همان نرخ محاسبه عوارض گمرک میباشد.

همچنین این مقام مسئول اضافه کرد : هنگامی که  با ارز ۴۲۰۰ تومانی ارزش یک خودرو وارداتی را محاسبه کنیم حدودا ۳۰ هزار دلار و با احتساب هزینه های جانبی قبمت آن به حدود ۳۰۰ میلیون میرسد ولی همین خودرو در بازار بیشتر از یک میلیارد معامله میشود. و باید قیمت خودرو های وارداتی طبق قیمت روز این خودروها مالیات آنها محاسبه گردد. رییس مرکز دادرسی مالیات اداره مالیاتی در پایان اظهار کرد : درباره قیمت خودروهای وارداتی ضرایبی را بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی مبنای محاسبه حقوق گمرکی و نزدیک کردن قیمت این خودروها به ارزش روز آنها در نظر گرفتیم که در صورت تغییر نرخ ورودی این ضریب ها نیز تعدیل میشوند و این تغییر باعث میشود که تاثیر قابل توجهی بر درآمدهای مالیاتی نداشته باشد زیرا مبنای ضرایب ما قیمت بازار میباشد.

مطالعه بیشتر  آخرین خبر از سهمیه‌ بندی جدید بنزین

نوشته های مشابه