اخبار و رویداد ها

نحوه پیگیری کارت خودرو به دو روش آنلاین و کد دستوری

نحوه پیگیری کارت خودرو به دو روش آنلاین و کد دستوری

کارت ماشین

در این مقاله قصد داریم  به نحوه ی پیگیری کارت خودرو بپردازیم، اگر به دنبال اطلاعات بیشتر در این زمینه هستید، با تیم تخصصی نیکبخت خودرو تا پایان این مقاله همراه باشید. لازم به ذکر است که بگوییم مجموعه ی نیکبخت خودرو در تلاش است در زمینه ی خرید و فروش خودرو، به بهترین شکل و سریع ترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان خدمات ارائه  دهد، یکی از افتخارات این مجموعه فروش فوری خودرو شما عزیزان در کمترین زمان ممکن است، شما می توانید برای دریافت قیمت خودروی کارکرده خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید و اگر قصد فروش فوری خودروی خود را در کسری از زمان دارید به بخش خرید و فروش در سایت ما مراجعه کنید. نیکبخت خودرو سایتی قابل اعتماد برای خرید و یا فروش خودرو می باشد، شما عزیزان فروشنده با اطمینان کامل و خاطری آسوده با ما تجربه ی جدیدی از فروش فوری خودرو خواهید داشت.

زمانی که شما ماشینی را خریداری می کنید و کارهای مربوط به پلاک گذاری آن را انجام می دهید، معمولا مدت زمان کوتاهی طول میکشد تا کارت خودرو به دست شما برسد. اما گاهی زمان زیادی می گذرد و کارت خودرو برای شما ارسال نمیشود. در اینگونه مواقع چه کاری باید انجام دهیم؟ با ما همراه باشید تا در ادامه مقاله به شما بگوییم از چه راه هایی میتوانید پیگیر کارت خودروی خود شوید. همانطور که در جریان هستید کارت خودرو در حکم سند خودرو میباشد که باید همیشه آن را به همراه خود داشته باشید. برای انجام کارهایی از قبیل دریافت کارت سوخت، ترخیص خودرو از پارکینگ، دریافت معاینه فنی و به طور کلی همیشه آن به همراه داشته باشید چون کارت خودرو به معنی این است که خودرو سرقتی نمیباشد. اگر پلیس از شما کارت خودرو را درخواست کند و ارائه ندهید به راحتی میتواند شما را اعمال قانون کند. پس آن را فرموش نکنید!

مطالعه بیشتر  کراس‌اوور زیبای چری Exeed Yaoguang جایگزینی برای مدل TXL

روی کارت خودروی شما مشخصات زیر مشخص شده است:

 • شماره پلاک
 • نام مالک
 • VIN شماره
 • شماره ملی

و در پشت کارت خودرو مشخصات زیر درج گردیده  است:

 • شماره موتور
 • تیپ
 • سوخت مصرفی
 • نوع
 • ظرفیت
 • شماره ۸ رقمی کارت خودرو
 • شماره شاسی

بعد از اینکه شما مدارک احراز محل سکونت خود را به مراکز تعویض پلاک تحویل دادید، ۱۰ روز تا ۲ ماه طول میکشد تا کارت خودرو به محل سکونت شما پست شود.

نحوه پیگیری کارت خودرو توسط مرسوله های سازمانی ناجا

مراکز تعویض پلاک و پلیس راهور، کارت های ماشین را از طریق بخش سازمانی مرسوله های پستی سازمان پست به درب منازل ارسال میکنند. برای پیگیری مرسوله هایی مانند: گواهینامه، کارت خودرو، اسناد موتورسیکلت، شناسنامه خودرو، نظام وظیفه، رهگیری سیم کارت و دیوان عدالت اداری می توانید از طریق پست پیگیر باشید. شما عزیزان میتوانید برای پیگیری از طریق رهگیری مرسوله های ارسالی ناجا به آدرس najatracking.post.ir  و در بخش جستجوی نوع سند، کارت خودرو را انتخاب کنید بعد از انتخاب گزینه کارت خودرو، سپس بعد  از وارد کردن پلاک خودروی خود و عددهای کنترلی نشان داده شده، “جستجو” را فشار دهید. سپس در صفحه بعد اطلاعات مربوط به مرسوله شما نمایش داده خواهد شد.

پیگیری کارت ماشین از طریق کد دستوری  #۱۱۰*

یکی دیگر از روش ها برای پیگیری کارت ماشین، شماره گیری کد *۱۱۰# است. زمانی که شما این کد را شماره گیری کنید یک لیست از خدمات مربوطه برای شما نمایش داده میشود که به شرح ذیل میباشد:

 • پلیس +۱۰
 • کلانتری و پاسگاه
 • پلیس آگاهی
 • خدمات راهور

شما گزینه ۲ را انتخاب نموده و در نهایت اطلاعات مربوط به کارت خودرو نمایش داده خواهد شد. در حال حاضر این کد ussd در حال بروزرسانی است و هنگام شماره گیری آن یک صفحه باز خواهد شد که دو گزینه دارد

 • خدمات قابل ارائه
 • خدمات در دست اقدام

با وارد کردن گزینه شماره ۱ مشاهده میکنید که تنها خدماتی که ارائه میدهند استعلام خلافی خودرو میباشد. اما شما حتما این راه را امتحان کنید احتمالا تا حالا خدمات دیگر هم فعال شده اند.

برگشت خوردن کارت خودرو!

طبق اعلام پلیس راهور، مامور پست تا سه مرتبه وظیفه دارد تا کارت خودروی شما را به درب منازل تان بیاورد اگر در این سه مرتبه مراجعه مامور پست شما در منزل تشریف نداشته باشید کارت خودرو به اداره پست برگشت داده خواهد شد و تا ۳ ماه نزد اداره پست میماند. در صورتی که طی این ۳ ماه باز هم خبری از شما نشود برای تحویل گرفتن کارت ماشین خود، کارت ماشین شما در نهایت به پلیس راهور ناجا برگشت میخورد! بعد از برگشت خوردن کارت ماشین به پلیس راهور شما ۳ ماه فرصت دارید تا مراجعه به پلیس +۱۰ کارت ماشین خود را تحویل بگیرید. اگر تا ۶ ماه اقدامی برای تحویل گرفتن کارت خودرو صورت نگیرد باید مجددا به همراه مدارک خود به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید

اگر آدرس محل سکونت تان تغییر کرد چه باید کرد؟

در صورتی که آدرس محل سکونت شما تغییر کرد و از طرفی منتظر کارت خودروی خود بودید، با مراجعه به سایت پلیس راهور به نشانی آدرس https://rahvar120.ir آدرس خود را تغییر دهید اما با توجه به اینکه بروزرسانی سایت معمولا با تاخیر همراه است بهتر است به صورت حضوری به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید(مدارک شناسایی و مدارک محل سکونت تان فراموش نشود!)

در صورت مفقود شدن کارت خودرو چه باید کرد؟

هنگامی که به هر دلیلی کارت خودروی خود را گم کردید، باید درخواست المثنی دهید یعنی مالک خودرو با ماشین و مدارک لازم به مراکز تعویض پلاک مراجعه میکند.

اگر کارت خودروی شما مفقود شد سریعا آن را به پلیس راهور گزارش دهید چون ممکن است از کارت ماشین شما سوء استفاده شود که در این صورت شما مسئول آن هستید. پس حتما بلافاصله بعد از مفقود شدن کارت ماشین به پلیس راهور موضوع را اطلاع دهید. اولین کار برای صدور کارت ماشین، چاپ یک نوبت آگهی مفقودی کارت ماشین در روزنامه های کثیرالانتشار میباشد. پس از ۱۰ روز اگر خبری کارت ماشین تان نشد میتوانید برای دریافت کارت المثنی به مراکز تعویض پلاک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که پیش از رفتن به مراکز تعویض پلاک برای صدور کارت المثنی باید از طریق اینترنت نوبت بگیرید.

کارت ماشین المثنی

مدارک لازم جهت صدور کارت ماشین المثنی

برای درخواست دادن کارت المثنی ماشین باید مالک و یا نماینده قانونی او به همراه خودرو در موعد مقرر در مرکز تعویض پلاک حضور پیدا کند

اصل  کارت ملی و شناسنامه مالک خودرو(در صورت مراجعه وکیل قانونی، ارائه وکالت نامه معتبر به همراه مدارک شناسایی وکیل نیز الزامی است)

اصل برگ سبز خودرو( مقاله مربوط به برگ سبز خودرو را میتوانید اینجا بخوانید)

گواهی تسویه تخلفات رانندگی

اصل سند فروش کارخانه سازنده(خودروهای داخلی)

اصل بیمه شخص ثالث خودرو

آگهی مفقودی کارت خودرو که در روزنامه های کثیرالانتشار چاپ شده و ۱۰ روز از تاریخ انتشار آن گذشته است

مدارک احراز محل سکونت مالک خودرو

مطالعه بیشتر  آغاز تولید انبوه خودروهای الکتریکی Evolute در لیپتسک روسیه

نوشته های مشابه