اخبار و رویداد ها

کاهش سقف سوخت گیری بنزین به ۴۰ لیتر

کاهش سقف سوخت گیری بنزین به ۴۰ لیتر

کاهش سقف سوخت گیری بنزین به 40 لیتر_نیکبخت خودرو

۴اسفند ۱۴۰۱

طرح محدودیت سوختگیری(همه استان ها به جز تهران)

سقف استفاده از کارت بنزین شخصی در هر مرحله ۴۰ لیتر شد. بر این اساس هر شخص تنها ۴۰ لیتر از کارت سوخت خود در روز می‌تواند نسبت به سوخت‌گیری اقدام کند. در گذشته امکان سوخت‌گیری ۱۸۰ لیتر بود که با وجود اجرای این طرح به ۱۲۰ لیتر کاهش پیدا کرده است. این تصمیم با هدف مدیریت مصرف گرفته شده است که البته چالش‌هایی دارد. رضا نواز (سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت)گفت: با اجرای این طرح پیش‌بینی می‌شود که مصرف سوخت آزاد در آینده افزایش یابد. این طرح از حدود شهریور سال جاری اجرا شده است، هم اکنون شهروندان همه استان ها به جز استان تهران، با مراجعه به پمپ بنزین می توانند فقط تا سقف ۴۰ لیتر بنزین از کارت سوخت خود در یافت کنند. طبق این طرح شهروندان در روز می توانند دو بار سوختگیری انجام دهند در بار اول سوخت‌گیری با کارت سوخت خود می توانند ۳۰ یا نهایتا ۴۰ لیتر بنزین دریافت کنند و برای سوختگیری دوم باید حدود چهار ساعت از سوختگیری اول گذشته باشد تا فرد بتواند دوباره سوختگیری انجام دهد. در واقع این طرح به منظور مدیریت مصرف، سقف سوخت‌گیری با کارت‌های شخصی تعیین شده است، ساز و کار به این صورت است که  مردم در روز تنها می‌توانند تا سقف ۴۰ لیتر از کارت سوخت خود، سوخت‌گیری کنند. این میزان دو بار در روز و البته با فاصله زمانی هر چهار ساعت قابل استفاده است.

مطالعه بیشتر  عرضه هایما S7  در بورس کالا ، هفته ی آینده

طبق گفته های رضا نواز (سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت) این طرح از حدود شهریور ماه طرحی در جایگاه‌های سوخت اجرا شد و این را به صورت میدانی مشاهده کردیم. به رغم اینکه در تصمیم‌سازی در مورد سهمیه و قیمت هیچ نقشی نداریم ولی این موضوع را از شهریور ماه در میدان‌های مختلف کشور تجربه کردیم و اکنون این طرح محدودیت در سوخت‌گیری بجز تهران در همه نقاط کشور اجرا می‌شود. وی در توضیح جزییات طرح گفت: بر اساس برآوردها بیش از ۶۵ درصد مردم هنگام مراجعه به جایگاه‌های سوخت در هربار سوختگیری بین ۳۰ تا ۴۰ لیتر سوخت دریافت می کنند که در شهرهای بزرگ نزدیک به ۴۰ لیتر و در شهرهای کوچک نزدیک به ۳۰ لیتر است. البته این عدد در برخی روزهای سال متفاوت است. وی ادامه داد: در گذشته هر نفر می‌توانست با مراجعه به جایگاه سوخت تا ۶۰ لیتر بنزین دریافت کند و این روند را روزانه سه بار تکرار کند. اتفاقی که اکنون افتاده این است که در استان‌ها افراد در بار اول سوخت‌گیری می‌توانند ۳۰ یا ۴۰ لیتر با کارت سوخت خود (از سهمیه شخصی یا سهمیه آزاد) دریافت کنند و برای سوختگیری دوم باید حدود چهار ساعت از سوختگیری اول گذشته باشد تا فرد بتواند دوباره سوختگیری انجام دهد. این موضوع در مورد همه استان‌ها و شهرها صدق می کند.

کاهش سقف سوخت گیری بنزین به 40 لیتر_نیکبخت خودرو

سقف سوختگیری از کارت جایگاه سوخت چگونه است

سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت در مورد کارت جایگاه سوخت گفت: میزان بنزین دریافتی از ۶۰ لیتر به ۳۰ لیتر تقلیل پیدا کرده است. به این شکل که وقتی با استفاده از کارت جایگاه ۳۰ لیتر سوخت دریافت کردید دیگر محدودیت زمانی وجود ندارد و فرد می‌تواند دوباره سوخت دریافت کند. آقای رضا نواز اظهار کرد: ۳۰ درصد از افرادی که بیش از ۴۰ لیتر بنزین دریافت می‌کنند محدودیتی در میزان سوختگیری ندارند. این محدودیت تنها از نظر میزان هر بار سوختگیری است. یعنی اگر با کارت خود ۴۰ لیتر بنزین گرفتند می توانند ۱۰ یا ۲۰ لیتر دیگر را از کارت جایگاه سوخت دریافت کنند. در واقع این بخش از مردم می‌توانند به میزان ظرفیت باک خودرو خود، سوخت دریافت بکنند اما تعداد دفعات سوختگیری آنها افزایش می‌یابد و درصورتی که از استان خارج و به استان دیگری وارد شوند محدودیت زمانی در سوخت‌گیری ندارند.

وضعیت خودروهای عمومی در این طرح چه می شود

 نواز با اشاره به وضعیت خودروهای عمومی اظهار داشت: این خودروها محدودیتی در میزان سوختگیری ندارند. این محدودیت تنها از نظر میزان هر بار سوختگیری است یعنی در روز می‌توانند دوبار سوخت‌گیری انجام بدهند نه ۳ بار

افراد فاقد کارت سوخت چه شرایطی دارند

 سخنگوی جایگاه دارن کشور با اشاره به افرادی که فاقد کارت سوخت هستند نیز گفت: اینگونه افراد می‌توانند دو بار سوختگیری کنند و در هر بار با کارت جایگاه ۳۰ لیتر بنزین دریافت کنند.

نواز افزود: بر اساس برآوردهایی که انجام داده‌ایم این طرح زمان لازم برای سوختگیری را تا ۲۰ درصد افزایش می‌دهد. وی ادامه داد:  به عنوان بخش خصوصی از دولت و تصمیم‌سازان انتظار داریم که قبل از اجرای طرح با ما مشورت بکنند، ما رفتار مراجعه‌کنندگان را می‌شناسیم و می‌توانیم اطلاعات خوبی به دولت ارائه بدهیم تا این طرح‌ها درست اجرا بشود. وی افزود: طرح‌های مقطعی را به صلاح نمی‌دانیم. یعنی طرح‌های حوزه سوخت باید اصلاحاتی و زیرساختی انجام بشود. نواز در باره تداوم طرح یاد شده گفت: زمان پایان طرح معلوم نیست اما قرار بر این است که اطلاعات لازم ظرف ۶ ماه گردآوری شود تا مسئولین تصمیم بگیرند که طرح ادامه پیدا کند یا خیر. سخنگوی جایگاه دارن کشور افزود: مردم انتقادات و پیشنهادات و شکایات خود را با شماره های ۰۹۶۲۷ و ۰۲۱۷۷۵۲۲۶۷۸ با ما در میان بگذارند.

مطالعه بیشتر  طرح فروش شرکت بهمن موتور ویژه مادران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *