آموزش و ترفند های خودرویی

راهنمای خرید روغن موتور

راهنمای خرید روغن موتور 

در خودروهای قدیمی ساختار اولیه موتورها ساده بود و قدرت خروجی کمی داشتند، بنابراین نیازی به استفاده از روغن های مرغوب نبود. با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی روز در صنعت خودروسازی ، از روغن های خودرو برای جلوگیری از سایش، زنگ زدگی، خنک شدن و جذب رسوبات موتور خودرو استفاده می کنند که اهمیت راهنمای خرید روغن موتور را افزایش می دهد.

با توجه به این که شرکت های خودروسازی روز به روز در حال افزایش هستند، تولید روغن موتور نیز به همین نسبت افزایش یافته است. هر یک از این تولیدکنندگان سعی می کنند محصولات خود را با کیفیت بهتری ارائه دهند. برای این که بتوانید بهترین روغن خودرو را بخرید رعایت نکاتی مهم است ، که در این مقاله سعی داریم توضیح دهیم.

از روغن موتور با کیفیت باید استفاده شود تا ماشین همیشه از سلامتی خوبی برخوردار باشد. کروز، استاندارد API و استاندارد SAE از عواملی هستند که باید هنگام خرید روغن خودرو در نظر بگیرید. اگر موارد فوق را هنگام خرید انواع روغن موتور مشاهده کردید، بدانید که از این خواص برای خنک کردن، جذب رسوب و جلوگیری از سایش استفاده می شود.

تاریخچه روغن موتور

تاریخچه استفاده از روغن ها و روان کننده ها به هزاره چهارم قبل از میلادی می رسد، یعنی درست زمانی که چرخ و ارابه اختراع شدند. در آن زمان محور چرخ های ارابه پس از مدتی در اثر اصطکاک می سوخت. ابتدا سعی می کردند از آب برای خنک کردن محورها و جلوگیری از فرسایش آن ها استفاده کنند، اما پس از مدتی در راستای تلاش مصریان استفاده از روغن های گیاهی مانند روغن زیتون مرسوم شد.

در قرون وسطی و با ورود ماشین آلات مسی و آهنی سعی در استفاده از روغن های دیگری مانند: روغن بادام، روغن نهنگ و سایر روغن های حیوانی کردند . اما استفاده از این روغن ها مناسب نبود، زیرا روغن های گیاهی و حیوانی مقاومت کمی داشتند و خیلی زود تجزیه یا خراب می شدند. پس از آغاز به کار اولین چاه مدرن استخراج نفت، در قرن نوزدهم و با پیشرفت و توسعه تکنولوژی، در اواخر قرن نوزدهم روانکارهایی مبتنی بر نفت خام تولید و جایگزین روانکارهای گیاهی شدند.

در قرن بیستم با گسترش روزافزون صنایع و گسترش استفاده از خودرو، نیاز به استفاده از روان کننده ها و روغن موتورهای با کیفیت بالاتر بیشتر احساس شد. روغن موتورهایی که کیفیت بهتر و طول عمر بیشتری داشتند و می توانستند نیاز موتورهای پیچیده خودرو را برطرف کنند. امروزه انواع مختلفی از روغن موتور با کیفیت و عملکرد متفاوت تولید می شود که وظایف مختلفی را در موتور خودرو انجام می دهد.

راهنمای خرید روغن موتور - نیکبخت خودرو 

نکات مهم در خرید روغن موتور چیست؟

نکات مهم در مورد خرید روغن موتور را می توان ذکر کرد، اما در برخی موارد نیاز به دقت وجود دارد. شما بهترین نتیجه را از خرید و استفاده از روغن اتومبیل برای جلوگیری از سلامتی خودرو دارید. این عوامل عبارتند از: ویسکوزیته غلظت روغن موتور.

ویسکوزیته چیست؟ ویسکوزیته یک ماده پارامتری است که میزان مقاومت در برابر جریان را نشان می دهد. این پارامتر را می توان یکی از مهم ترین موضوعات در راهنمای خرید روغن موتور در نظر گرفت. در حقیقت ، ویسکوزیته در مایعات ناشی از نیروی گرانشی بین مولکولی است و به طور معکوس با دما در ارتباط است.

به عنوان مثال: هرچه دما بالاتر باشد، ویسکوزیته مایعات کم تر می شود. هم چنین، طبق این توضیحات، روغن هایی که ویسکوزیته بالاتری دارند، دلیل بهتری برای روغن کاری و عملکرد نرم تر خواهند داشت. خرید یک موتور روغن موتور با کیفیت بالا منجر به عملکرد بهتر موتور می شود.

توجه: این روغن ها برای رسیدن به اجزای موتور و چرخش تمام قسمت های موتور، با توجه به عملکرد ویسکوزیته، پس از شروع دستگاه، به زمان بیشتری نیاز دارند. نقطه مقابل این روغن های موتور این است که ویسکوزیته کم تری دارند اما در شروع خودرو سریع تر فعال می شوند اما عملکرد روغن کاری کمتری دارند. توجه داشته باشید که در راهنمای خرید روغن موتور، ویسکوزیته نوشته شده است و می توانید بهترین روغن موتور را با دو عامل مهم دیگر به نام های API و SAE خریداری کنید. غلظت روغن موتور یا SAE، همان طور که در بالا ذکر شد، تأثیر قابل توجهی در عملکرد روغن ماشین خوب دارد.

شاخص بعدی کیفیت موتور که در راهنمای خرید روغن موتور ذکر شده است SAE است. این شاخص توسط انجمن مهندسان خودرو تعیین شده است تا ویسکوزیته روغن موتور را به عنوان استاندارد تعیین کند. برای خواندن شاخص روغن موتور، کافی است به اطلاعات موجود در بطری روغن موتور نگاه کنید تا از غلظت روغن موتور مطلع شوید. سوالی که پیش می آید این است که چگونه غلظت مناسب روغن موتور را انتخاب کنیم؟ نحوه تعیین غلظت روغن موتور به منظور تعیین غلظت روغن موتور، اعداد و حروف در بطری درج می شوند که هر کدام معنای خاص خود را دارند.

عدد قبل از حرف w: عدد قبل از حرف w نشان دهنده ویسکوزیته موتور و دمای پایین موتور در فصل سرما است، بنابراین نتیجه می گیریم که هرچه عدد کوچک تر باشد، روغن موتور رقیق تر است. این تعداد می تواند نقش مهمی در زمستان و شروع ماشین داشته باشد. از آن جا که بهتر است موتور روغن کاری کند که روغن آن رقیق تر باشد تا همه قسمت ها به خوبی پوشانده شود، بهتر است قبل از روغن کاری موتور خودرو مراقب عدد قبل از حرف W بطری روغن موتور باشید تا در شروع کار مشکلی نداشته باشید، به خصوص در فصل سرما.

شماره دوم پس از حرف W: شماره دوم پس از حرف W در راهنمای خرید روغن موتور نشان می دهد که روغن موتور چقدر می تواند ویسکوزیته را حفظ کند. بسته به دمای محیط و دمای داخل موتور، روغن موتور ممکن است چسبندگی و نازک شدن خود را از دست بدهد. برای اطمینان از این که این بعد از W بزرگ تر است، شما روغن موتور بهتری را انتخاب می کنید تا چسبندگی بیشتری بین مولکول های روغن موتور در دماهای بالا داشته باشید. هم چنین تأثیر مستقیمی بر سلامت ماشین و وسیله نقلیه شما دارد.

 

شاخص API چیست؟

راهنمای خرید روغن موتور استاندارد API می تواند به شما کمک کند. این استاندارد از Letter S برای موتورهای بنزینی و حرف C برای موتورهای دیزلی استفاده می کند. حرف دوم کیفیت روغن موتور است و بین حروف A و N، متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که هرچه حروف API روغن موتور بالاتر باشد، کیفیت روغن موتور مورد استفاده بالاتر است. استفاده از روغن موتور در زمستان نیز به این استاندارد نیاز دارد.

به منظور تعیین غلظت، حروف و تعداد روغن موتور درج شده روی بطری معنای خاص خود را دارند. این اعداد و حروف اغلب به صورت ۱۰W-40 / 05W-40 / SAE: 20W-50 درج می شوند. شاخص های قدیمی SA / SB / SC / SD / SE / SF هستند و این روغن ها از نظر کیفیت پایین تر برای موتور هستند که بیشتر برای اتومبیل های قدیمی استفاده می شود. با پیشرفت فناوری، این روغن ها دیگر از سطح کیفیت آن ها استفاده نمی شوند و اتومبیل های جدید از روغن موتور SJ / SL / SM / SN استفاده می کنند.

هنگام خواندن راهنمای خرید روغن موتور، باید به آن چه در بخش های قبل گفته می شود توجه ویژه ای داشته باشید. همان طور که می دانید موتور بخش مهمی از اتومبیل است که شما باید از سلامتی و روغنی که خریداری می کنید مراقبت کنید. قطعات فلزی موتور در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند. این امر باعث شده است که این قسمت ها هنگام استفاده از دستگاه با یکدیگر در تماس باشند. این می تواند در طولانی مدت باعث سایش و پارگی شود. برای از بین بردن این امر، بهتر است از روغن موتور با کیفیت بالا استفاده کنید تا یک لایه نازک روغن بین این قسمت ها وجود داشته باشد تا از آسیب دیدن قطعات موتور جلوگیری شود.

وظایف اصلی روغن موتور تسهیل در حرکت قطعات است، اما این تنها وظیفه این ماده نیست و موارد زیر را می توان ذکر کرد:

جلوگیری از زنگ زدگی روی قطعات فلزی باعث افزایش عمر مفید موتور خودرو  و سایر قسمت های موتور می شود. مواد و ذرات خارجی به دلیل سایش قطعات حرکتی که ذرات ریز و سایر مواد خارجی را به حالت تعلیق در می آورند. هم چنین تعویض به موقع و منظم روغن موتور می تواند شتاب خودرو را افزایش دهد.

نحوه تعیین کیفیت روغن موتور مانند همه موارد موجود در بازار خوب و بد است. برای تعیین کیفیت روغن موتور باید تعدادی از موارد در نظر گرفته شود. در این بخش چند روش تشخیص کیفیت روغن موتور را معرفی می کنیم.

مشخصات برچسب: شرکت های معتبر موتور، برچسب با کیفیت بالا و برچسب روغن موتور را روی بسته بندی چاپ می کنند. بنابراین اگر هنگام خرید برچسب با کیفیت پایین، روغن اتومبیل می بینید، در صحت آن شک کنید.

روغن باید شفاف باشد: رنگ و بوی روغن هم چنین می تواند به ما در تعیین کیفیت روغن موتور کمک کند. روغن های با کیفیت معمولاً از نظر رنگی ملایم هستند. اگر هنگام خرید و باز کردن درب روغن بوی تیز احساس می کنید، احتمالاً ابری است و این نشانگر کیفیت پایین آن روغن است. هنگامی که تمام روغن های موجود در بازار در همان محدوده قیمت قرار دارند، روغن های بسیار ارزان خریداری نکنید و احتمالاً روغن ماشین بسیار ارزان تر نیز جعلی است.

با توجه به رقابتی که وجود دارد، قیمت ها معمولاً با اختلاف جزئی همراه هستند. معمولاً هنگام استفاده از مواد بی کیفیت، چنین تفاوت قیمت ایجاد می شود.

کیفیت کانتینر روغن موتور برخی از کلاهبرداران ممکن است قوطی روغن موتور را برای سود بیشتر جمع کنند. برای جلوگیری از وقوع این امر، حتماً به کیفیت و قدرت ظرف روغن توجه کنید. اگر احساس می کنید ظرف روغن موتور شل و قدیمی است، از خرید آن خودداری کنید. برای خرید بهترین روغن برای موتور خودرو خود، باید از راهنمای خرید روغن موتور استفاده کنید و توضیحات را در نظر بگیرید.

بسته به محیط زندگی و منطقه گرمسیری یا سرد، شما باید روغن موتور خود را انتخاب کنید تا از آسیب دیدن قطعات موتور خود جلوگیری کنید. کیفیت روغن موتور تأثیر قابل توجهی در عملکرد موتور خواهد داشت و نوع روغن موتور بسته به نوع خودرو متفاوت خواهد بود. بنابراین برای خرید روغن، برای دیدن بهترین عملکرد برای ماشین خود باید نکاتی را در نظر بگیرید. البته به خاطر داشته باشید که روغن موتور خوب نیز بر مصرف سوخت تأثیر خواهد گذاشت.

روغن موتور چه زمانی باید تعویض شود؟ 

کارشناسان خودرو معتقدند بهتر است روغن موتور خودرو هر ۵ هزار کیلومتر تعویض شود و ۱۰/۰۰۰ کیلومتر مسافت استاندارد برای تعویض روغن است.  البته اگر زودتر تعویض شود هزینه اضافی دارد و اگر دیرتر تعویض شود ممکن است موتور خودرو آسیب ببیند.

راهنمای خرید روغن موتور - نیکبخت خودرو 

مطالعه بیشتر  نسل جدید لاستیک خودرو؛ بی نیاز از هوا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *