اخبار و رویداد ها

تشخیص کارکرد واقعی خودرو

تشخیص کارکرد واقعی خودرو ا

با گروه تخصصی نیکبخت خودرو تا پایان مقاله همراه باشید در این مقاله اطلاعاتی در زمینه کارکرد ماشین جمع آوری شده تا به شما عزیزان در رابطه با چگونگی تشخیص کارکرد ماشین کمکی کرده باشیم.

اگر چه به نظر خیلی حرفه ای و مربوط به کارشناسان خبره خودرو است  ولی راه هایی وجود دارد که شما هم بتوانید حداقل به کارکرد اعلام شده توسط فروشنده شک کنید و پس از آن از یک کارشناس بخواهید که حتما خودرو را بازدید کند. زمانی که قصد خرید خودرویی را دارید ، به چیزی که بیش ازهمه توجه دارید ، کیلومترشمار می باشد . یکی از سوالات رایج در بین خریداران خودرو کارکرده آگاهی از کیلومتر خودرو می باشد که در این گزارش شما را با روش تشخیص کیلومتر واقعی خودرو آشنا خواهیم کرد. یک عدد ساده که می تواند نشان دهنده موارد زیادی باشد ، از جمله :

دستکاری کیلومتر خودرو

۱_ نشان دهنده میزان تعمیرات و نگهداری از خودرو.

۲_ چگونگی مراقبت از خودرو.

۳_ قابل اجرا بودن یا نبودن وارانتی روی خودرو.

۴_ مدت زمان کارکرد خودرو در آینده.

گاهی اوقات ممکن است که این عدد توسط افرادی دستکاری شود و نتواند اطلاعات دقیق و درستی را در اختیار ما قرار دهد . تا قبل از دیجیتالی شدن کیلومترشمار ها نگرانی های زیادی در این مورد وجود داشت. در زمان های قبل تر، یک جعبه دنده پلاستیکی کوچک داخل کیلومترشمار وجود داشت که به راحتی جدا می شد و پوزیشن آن قابل تغییر بود که از طریق این ویژگی می توانستند عدد کیلومترشمار را تغییر دهند و از طرفی می توانستند اتصال سرعت سنج را قطع کنند و یا عدد را کاملا برعکس کنند و سپس کارخانه داران این مشکل را با طراحی کیلومترشمارهای دیجیتالی حل کردند.

در این نوع کیلومترشمار ها قابلیت تغییر عدد وجود ندارد ، مگر این که افرادی عدد آن را کاملا برعکس کنند و جهت را عوض کنند .دستکاری میزان کارکرد خودرو یکی از کلک‌‌‌های قدیمی است که دلالان خودرو برای افزایش قیمت ماشین به ‏کار می‌برند. با اینکه امروزه به راحتی می‌توان میزان کارکرد واقعی خودرو را تشخیص داد، اما باز هم دلالان و کلاهبرداران بازار خرید و فروش ماشین از این نیرنگ استفاده می‌کنند. تا پایان این مقاله از نیکبخت خودرو همراه ما باشید چون تلاش کرده‌‌‌‌ایم راه‌های تشخیص کارکرد واقعی خودرو را با شما به اشتراک بگذاریم تا هنگام خرید خودروی کارکرده قیمت بیشتری به کلاهبرداران پرداخت نکنید.

میزان کهنگی پدال، فرمان و دنده به شما علامت می‌دهند

اگر قصد خرید خودرو صفر را ندارید و تصمیم گرفته‌اید یک خودروی کارکرده بخرید اما به فروشنده اعتماد ندارید که آیا میزان کارکرد خودرو را کمتر از میزان واقعی به شما اعلام می‌‌کند یا نه، می‌توانید با استفاده از ظاهر کلی ماشین مخصوصا میزان نو و یا کهنه بودن فرمان و دسته دنده، سائیدگی پدال به میزان کارکرد و استفاده‌ی ماشین پی ببرید. اگر میزان سائیدگی بیشتر از کارکردی بود که صاحب خودرو ادعا می‌کرد، به صداقت گفتارش شک کنید و اگر پدال ها تازه تعویض و خیلی نو باشند هم جای شک باقی می ماند. علاوه بر پدال ها، باید به میزان سائیدگی دور فرمان و دسته دنده نیز توجه کرد

 چک کردن دیسک ترمز برای تشخیص کارکرد واقعی خودرو

اگر قصد تشخیص میزان کارکرد واقعی خودرو را دارید کارشناسان خودرو به شما پیشنهاد می‌کنند از طریق دیسک ترمز هم شانس خودتان را امتحان کنید. روش تشخیص میزان واقعی کارکرد خودرو از طریق دیسک ترمز به این صورت است که اگر لبه‌های دیسک ترمز تیز باشند، به‌معنی میزان بالای کارکرد و تعداد زیاد ترمز گرفتن خودرو است. معمولا مالکان دلایلی مثل اینکه در ترافیک رانندگی کرده‌اند، سعی در توجیه این موضوع دارند و شما باید آگاه باشید و فریب کلاهبرداران را نخورید.

دیاگ، مطمئن‌ترین روش برای تشخیص میزان کارکرد خودرو

خودروهای امروزی مجهز به سیستم ECU هستند که میزان کارکرد واقعی خودرو را در خود ذخیره می‌کند و امکان تقلب را کاهش می‌دهد. برای پی بردن به کارکرد واقعی، کافی است دیاگ بزنید. البته اگر فردی که کیلومتر را دستکاری کرده‌است خیلی حرفه‌ای باشد، می‌تواند ECU را هم دستکاری کند و در این صورت امکان تشخیص کارکرد واقعی خورو تقریبا غیر ممکن است.

هرچه فواصل موجود در رادیاتور بیشتر، کارکرد خودرو بیشتر

در رادیاتور، فواصلی وجود دارد که که در گذر زمان در اثر برخورد با هوا و حشرات بیشتر هم می‌شوند. هر چقدر این فواصل بیشتر شود، نشان از کارکرد زیاد خودرو دارد. یکی دیگر از نشانه‎هایی که راداتور به شما کمک می‌کند به کارکرد واقعی خودرو پی ببرید، این است که هر ۱۵۰ هزار کیلومتر باید رادیاتور ماشین تعویض بشود، اگر کیلومتر ادعا شده از این مقدار کمتر بود اما رادیاتور تعویض شده بود، به دستکاری کیلومتر شک کنید.بنابراین چنانچه به خودرویی برخورد کردید که میزان کارکرد اعلامی آن از سوی فروشنده پایین، اما فاصله‌های موجود در رادیاتور زیاد بود، به آن شک کنید. ممکن است سوال کنید که این امکان وجود دارد تا مالک خودرو رادیاتور را تعویض کرده باشد. اما باید دقت کرد که معمولا رادیاتور خودرو به زودی قابل تعویض نخواهد بود و مدت زمان زیادی می‌‌خواهد که رادیاتور آن نیاز به تعویض داشته باشد. بنابراین چنانچه مالک خوردو ادعای تعویض آن را داشته باشد، ممکن است خودرو مذکور مشکل دیگری داشته باشد که باید به آن دقت کنید

از کوزه همان برون تراود که در اوست

این ضرب المثل در مورد خرید خودرو هم می‌تواند صادق باشد. اگر تصمیم به خرید خودروی کارکرده‌ای دارید که از نظر ظاهری بسیار قدیمی است اما مالک آن ادعا می‌کند که میزان کارد خودرو بسیار کم است، بهتر است معامله را بر هم بزنید و از خرید خودرو منصرف شوید. خودرویی که دارای رنگ رفته، آثار ضربه رو بدنه‌‌ی ماشین و صندلی‌های از کار افتاده است، احتمالا کارکرد خیلی زیادی هم دارد؛ حتی اگر میزان کارکرد ادعا شده توسط مالک خودرو درست باشد، باز هم این خودرو ارزش خریدن ندارد چون مالک قبلی خیلی خوب از ماشینش مراقبت نکرده‌است و احتمالا وضعیت قطعات داخلی هم به بدی همان ظاهر است و چه بسا بدتر!

گارانتی ماشین شما را راهنمایی می‌کند

یکی دیگر از نشانه‏‌هایی که به شما کمک می‌کند که به کارکرد واقعی خودرو پی ببرید، میزان تعمیر موتور و یا قطعات دیگر خودرو است. سوالی که در اینجا بوجود می‌آید این است که از کجا بفهمیم موتور ماشین تعمیر شده؟ پاسخ به این سوال بسیار راحت است. با توجه به سابقه‌ی گارانتی و تعداد دفعات مراجعه به نمایندگی میزان تقریبی کارکرد خودرو را می‌توانید متوجه بشوید.

سال تولید ماشین یک راهنما برای شما است

ماشین شما تولید چه سالی است؟ سال تولید خودرو می‌تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. میزان تقریبی کارکرد هر خودرو سالانه بین ۲۰ تا ۳۰ هزار کیلومتر است. با یک ضرب ساده، می‌توانید‎ میزان تقریبی کارکرد را به‏دست آورید. کارکرد خودرو هرچقدر بیشتر باشد، استهلاک خودرو و میزان عیوب آن بیشتر می‌‌شود و از قیمت ماشین می‌‌کاهد. خودرو بانک در مقاله‏ای تحت عنوان آموزش عیب یابی خودرو به شما کمک می‌کند به عیوبی که مالک خودرو قصد دارد از چشم شما پنهان کند، پی ببرید.

بررسی بدنه خودرو

اگر بدنه ماشین با ساییده شدن رنگ و یا خرابی روبرو شده است و کیلومترشمار عدد پایینی را نشان می دهد ، احتمال دستکاری شدن کیلومترشمار وجود دارد.

بررسی ویژگی‌های شخصیتی فروشنده

شخصیت فروشنده خودرو اصلی‌ترین نکته در خرید خودروهای دست دوم است. آیا فروشنده از آشنایان و دوستان شما است، آیا او یک دلال بازار خودرو است یا آنکه تنها یک مصرف‌کننده بوده و بنا به دلایلی قصد فروش خودرو خود را دارد. از همه‌ مهم‌تر با توجه به نحوه صحبت کردن و استدلال‌های او در فروش خودرو می‌توان به امکان تقلب در کارکرد خودرو پی برد.

باید دقت کرد که دلالان بازار خودرو معمولا از انواع و اقسام ترفندها در بیان ویژگی‌های خودرو خصوصا در مورد کارکرد آن بهره خواهند برد که باید به آنها توجه کرد.

بازرسی لاستیک های خودرو

لاستیک های خودرو یکی از قطعاتی هستند که با میزان کارکرد خودرو رابطه مستقیمی دارد . برای تشخیص میزان کارکرد واقعی خود با یک سکه به سراغ لاستیک ها بروید و سکه را بصورت عمودی در لاستیک فرو نمایید اگر حدود ۱.۵ میلیمتر و یا کمتر به داخل عاج رفت بدانید که خودرو حداقل ۹۰ هزار تایی کارکرده است و اگر کارکرد خودرو کمتر از این میزان بود بدانید با پدیده زشت کم کردن کیلومتر خودرو روبرو بوده اید. لازم به یادآوری نیست که فروشندگان متقلب براحتی و با تعویض لاستیک می توانند این رد به جای مانده را براحتی از بین ببرند.

استفاده از کارشناس خودرو

مشورت با یک فرد متخصص و قابل اعتماد بهترین کاری است که می‌توانید انجام بدهید. به همین منظور اگر قصد خرید خودروی دست دوم دارید، خودرو را به مکانیک مورد اعتماد خودتان نشان دهید تا بتواند شما را در تشخیص مشکلات فنی خودرو، میزان کارکرد واقعی خودرو و قیمت راهنمایی کند. معمولا کمک گرفتن از یک فرد متخصص در هر زمینه‏ای میزان پشیمانی شما را می‌تواند به حداقل برساند.

متاسفانه در هر بازاری تعدادی افراد سود جو وجود دارند که هنگام خرید یک کالا سعی می‌کنند کالا را یک کالای کم ارزش جلوه دهند و عیب روی آن بگذارند ولی هنگام فروش همان کالا، به‌قدری از کالا تعریف می‌کنند که شما راغب به خرید آن شوید و تصور کنید که این یک فرصت استثنایی است و اگر همین الان پای معامله نروید، بزرگترین شانس خود را از دست داده‌اید، غافل از این که ارزش این معامله اصلا چیزی که تظاهر می‌کنند نیست. این اتفاق در بازار خودروهای دست دوم زیاد اتفاق می‌افتد. دلالان خودرو هنگام فروش خودرو، کارکرد و عیوب خودرو را سعی می‌کنند حداقل نشان دهند.

پیامدهای قانونی کم کردن کیلومتر

این اقدام علاوه بر اینکه از لحاظ قانونی یک جرم محسوب می شود و می تواند تحت پیگرد قرار گیرد می تواند عواقب سختی را برای خریدار خودرو داشته باشد که شاید فروشنده کمتر به آنها فکر می کند.

باتوجه به اینکه برای انجام بسیاری از سرویس ها و تعویض قطعات آگاهی از کیلومتر واقعی خودرو اهمیت زیادی دارد، ایجاد هرگونه مغایرت در کیلومتر ثبت شده خودرو می تواند راننده را دچار اشتباه کند. برای مثال در خودروی سمند موتور ملی به دلیل کم کردن مقدار کیلومتر در زمان خرید، مالک جدید تسمه تایم خودرو را تعویض نکرده بود و پس از پاره شدن تسمه تایم و خاموش شدن موتور در سرعت زیاد مشکلات عدیده ای را برای یک خانواده بوجود آورده بود.

همانطور که گفته شد به دلیل ایجاد سدهای امنیتی در سیستم الکترونیک خودروها توسط خودروسازان، گاهی انجام هرگونه اقدامی در قسمت های الکترونیکی نرم افزاری و سخت افزاری می تواند باعث از کار افتادن و یا بروز اختلال درعملکرد سیستم های دیگر خودرو شود خصوصاً اینکه در بیشتر موارد این کار توسط افرادی انجام می شود که اطلاعات و دانش کمی را در دیگر قسمتهای خودرو دارند.

صرفنظر از اینکه این کار می تواند هزینه فکری زیادی را برای مشتری و فضای منفی و بی اعتمادی در جامعه ایجاد کند می تواند هزینه های مالی هم در برداشته باشد. سالانه مقدار زیادی پول صرف انجام این کار و هزینه کارشناسی آن در تمام دنیا می شود. سالانه در کشور انگلیس مبلغ ۵۰۰ میلیون پوند به جیب خاطیان وارد می شود و در آلمان این مبلغ ۳۰۰ میلیون یورو است.

مطالعه بیشتر  55 هزار میلیارد زیان انباشته ایران خودرو سایپا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *