اخبار و رویداد ها

۸ نشانه رایج که نشان می دهد صفحه کلاچ خودروی شما تمام است !

 تعویض صفحه کلاچ و کنترل به موقع آن یکی از نکات مهم فنی مربوط به خودرو است. ما در این مقاله ۸ سرنخ از اتمام صفحه کلاچ خودرو را بیان می‌کنیم تا به تعویض آن‌ها بپردازید.

چطور بفهمیم صفحه کلاج خودروی ما ختم است؟

صفحه کلاچ اتومبیل از جمله کالاهای مصرفی اتومبیل است که بعد از طی ۵۰هزار کیلومتر باید عوض شود. البته این عدد بسته به شرایط گوناگون متغییر است. به عنوان مثال کلاچ ماشینی که در سطح شهر و ترافیک آن استفاده می‌شود را بعد از طی ۳۰هزار کیلومتر باید تغییر عوض کرد. از طرفی دیگر کلاچ خودروهای جاده‌ای تا ۸۰هزار کیلومتر هم کارایی دارد. همچنین استفاده اشتباه رانندگان تازه‌کار، صفحه کلاچ اتومبیل را دچار مشکل می‌کند. بهتر است که قبل از خرابی ماشین به اجزای مختلف آن رسیدگی کنید تا هزینه سنگینی به گردنتان نیافتد.

برخی از مردم که به واسطه ثبت نام ایران خودرو و سایپا اتومبیل خریداری می‌کنند، تا مدت‌ها به بررسی سلامت کالاهای مصرفی خود نمی‌پردازند در صورتی که گاهی اتومبیل صفر هم نیاز به تعویض قطعاتی از جمله کلاچ دارد. کلاچ قسمتی از اتومبیل است که با درگیری چند قطعه، قدرت موتور ماشین را به چرخ‌های آن منتقل می‌کند و باید در زمان‌های معینی تعویض یا رگلاژ شود. امّا از کجا بفهمیم صفحه کلاچ تمام شده است؟ ۸ نشانه رایج که نمی‌دانستید را در این مقاله از سایت خودروبانک مطالعه بفرمایید. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا از سلامت کلاچ خود اطمینان حاصل فرمایید.

مجله ماشین نیکبخت خودرو

      ۱- با کمک دنده دو می توانید تشخیص شرایط صفحه کلاچ را دهید !

اولین روش برای تشخیص سلامت کلاچ اتومبیل، کنترل آن در حالت ایستاده و در دنده دو است. اگر در این وضعیت خودرو پدال گاز را فشار دهید، دو وضعیت اتفاق می‌افتد. در حالت اول خودرو راه می‌افتد؛ در این صورت دیسک کلاچ نیاز به تعویض دارد. در حالت دوم ماشین خاموش می‌شود که نشان‌دهنده سلامت کلاچ است و نیازی به تعویض آن وجود ندارد.

      ۲- سربالایی راهکاریست برای تشخیص اتمام صفحه کلاچ !

ماشین برای حرکت در سربالایی به نیرو بیشتری نیاز دارد. یکی از روش‌های تشخیص اتمام صفحه کلاچ ماشین، کنترل آن در سربالایی است. برخی فکر می‌کنند که این مسئله به مدل خودرو مربوط می‌شود. اما کلاچ کلیه وسایل نقلیه، از پراید گرفته تا بهترین ماشین بعد از پراید نیازمند تعویض صفحه کلاچ برای حفظ توان خود هستند. زمانی که توان ماشین در سربالایی کاهش پیدا کند و نیاز به تعویض دنده در دنده سنگین احساس شود، صفحه کلاچ آن به پایان رسیده است. در چنین شرایطی باید به اولین تعمیرگاه برای تعویض آن مراجعه کنید.

      ۳-  برای کنترل وضعیت کلاچ، ماشین را با دنده ۴ و سرعت ۳۰ کیلومتر بر ساعت حرکت دهید !

روش‌های مختلفی برای بررسی وضعیت کلاچ ماشین وجود دارد. سومین روش برای این‌ کار این است که خودرو را در دنده چهار قرار داده و با سرعت ۲۰ الی ۳۰ کیلومتر بر ساعت حرکت کنید. سپس پدال ترمز را با شدت زیاد فشار دهید. در صورت پرش ماشین و شتاب آن، صفحه کلاچ باید تعویض شود. اما اگر ماشین شتابی نگرفت و به صدا افتاد یعنی این قسمت ماشین هنوز کارایی خود را از دست نداده است.

مجله ماشین نیکبخت خودرو

      ۴-  روش دیگر که بدانید صفحه کلاچ ماشین شما نقض دارد ، جا رفتن دنده است!

اتومبیلی که صفحه کلاچ آن نیاز به تعویض دارد، به سختی در دنده یک و دنده عقب جا می‌افتد. در این صورت باید به اولین تعمیرگاه برای تعویض آن مراجعه کنید. نکته مهم این روش، خرابی دنده فقط در دو حالت خاص است. اما مشاهده این مشکل در کلیه دنده‌ها، نشانه اتمام روغن گیربکس است.

      ۵- شتاب ماشین ! یکی از روش های کنترل وضعیت کلاچ

شتاب ماشین یکی از مواردی ساده‌ای است که شرایط صفحه کلاچ را مشخص می‌کند. در برخی مواقع هرچه پدال گاز را فشار می‌دهیم، ماشین شتاب مناسبی نمی‌گیرد. این مشکل نشانه‌ای برای کنترل کلاچ ماشین است. در صورت مواجه با این مشکل بهتر است که کلاچ آن را به یک فرد ماهر برای معاینه نشان دهید

      ۶- نشانه دیگر برای تعویض صفحه کلاچ خودرو، لرزش ماشین!

فقط با یک حرکت ساده می‌توان شرایط صفحه کلاچ را بررسی کرد. فقط کافی است در زمانی که کلاچ ماشینی که در دنده یک قرار دارد آن را رها کنید. اگر ماشین به لرزه افتاد، زمان تعویض کلاچ خودرو فرا رسیده است. در این شرایط بهتر است که برای حل این مسئله به کارشناس آن مراجعه کنید. البته باید توجه کنید که این لرزش عادی نیست و تفاوت آن با لرزش‌های ساده دیگر اتومبیل مشهود است.

      ۷- سفتی کلاچ آسیب به سیم آن می گذارد !

پدال ماشینی که صفحه کلاچ آن نیاز به تعویض دارد، کمی سفت‌تر است. این سفتی باعث فشار به سیم کلاچ و پارگی آن می‌شود. به همین خاطر باید وقتی پدال ماشین سفت می‌شود، برای تعویض آن اقدام کنید. در غیر این صورت با آسیب به سیم آن ممکن است اتفاقات ناگواری بیافتد.

      ۸- بلبرینگ، برای کنترل وضعیت کلاچ !

برای استفاده از روش بلبرینگ برای کنترل وضعیت کلاچ، باید گوش خود را تیز کنید. بعد از فشار دادن کلاچ ماشینی که دیسک صفحه آن رو به پایان است، صدایی شنیده می‌شود. به این ترتیب باید صفحه کلاچ ماشین را تعویض کنید. در غیر این صورت طول عمر این وسیله هنوز به پایان نرسیده است.

 

 

 

مطالعه بیشتر  رادار نقطه کور در خودرو

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *