اخبار و رویداد ها

صدور وکالت کاری با سند سبز خودرو

 

وکالت فروش خودرو

 

تعیین تکلیف وکالت کاری خودرو  با برگ سبز مالکیت ، امکان پذیر شد

طبق گزارش پایگاه خبری نیکبخت خودرو ، در سال ۱۴۰۱ با تعیین تکلیف برگ سبز خودرو بجای سند قطعی دفترخانه که سابق بر این می بایست بعد از تعویض پلاک و گرفتن برگ سبز خودرو به دفاتر اسناد رسمی برای انتقال سند قطعی مراجعه می شد ، و با توجه به اینکه فروشنده خودرو بدون سند قطعی خودرو امکان دادن وکالت کاری به خریدار را نداشت این مشکل نیز در حال حاضر برطرف گردید و مالک خودرو (فروشنده) با همان برگ سبز خودرو که حکم سند قطعی خودرو را دارد میتواند در دفاتر اسناد رسمی حاضر گردد و  وکالت کاری و نیز وکالت فروش را بنام خریدار با هزینه مصوب تنظیم نماید

زمانی که میخواهید یک خودرو را خریداری نمایید ، به دقت از لحاظ فنی آن را بررسی میکنید و خودرو را به کارشناسان حرفه ای نشان می دهید تا مطمئن شوید خرید خوبی خواهید داشت. کار بسیار خوبی میکنید اما…این تمام کار نیست. یعنی بعد از پسند ماشین و رفتن پای معامله به بخش مهم کار یعنی کارهای حقوقی مثل وکالت خرید و فروش خودرو میرسید. از بحث بررسی تطابق مشخصات اسناد و مدارک خودرو با وسیله ای که می بینید بگذریم ، به مقوله مهم وکالت برمیخوریم. اگر در این باره اطلاعات کافی نداشته باشید ممکن است به دردسر بزرگی بیفتید ، در ادامه این مقاله بیشتر راجع به وکالت خودرو صحبت خواهیم کرد . پس با ما همراه باشید.

مجموعه ی نیکبخت خودرو در تلاش است در زمینه ی خرید و فروش خودرو، به بهترین شکل و سریع ترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان خدمات ارائه  کند، یکی از افتخارات این مجموعه فروش فوری خودرو شما عزیزان در کمترین زمان ممکن است، شما می توانید برای دریافت قیمت خودروی کارکرده خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید و اگر قصد فروش فوری خودروی خود را در کسری از زمان دارید به بخش خرید و فروش در سایت ما مراجعه کنید. نیکبخت خودرو سایتی قابل اعتماد برای خرید و یا فروش خودرو می باشد، شما عزیزان فروشنده با اطمینان کامل و خاطری آسوده با ما تجربه ی جدیدی از فروش فوری خودرو خواهید داشت.

وکالت خرید و فروش خودرو

وکالت خرید و فروش خودرو چیست؟ وکالت دادن به این معنی میباشد که کسی به نمایندگی از شما وکیل میشود که برخی از کارها و وظایف شما را انجام دهد ، این موضوع در زمینه خرید و فروش خودرو صدق می کند. به این معنی میباشد که اگر شما به هر دلیلی  نمیتوانید برای خرید و یا فروختن ماشین در زمان معامله حضور داشته باشید به راحتی میتوانید نماینده خود را بفرستید.

وکیل کیست؟

وکیل به شخصی گفته میشود که با او قراردادی رسمی و مشخص دارید و به او این اجازه داده شده است که برای انجام بعضی از کارها که شما اجازه آن را به وکیل تان داده اید به جای شما حاضر شود و کار را پیش ببرد. وکیل شما میتواند هم در زمان خرید و هم فروش ماشین و یا هر چیزی که به او اجازه داده شده به جای خرید و فروش آن را انجام دهد.

 

وکالت فروش خودرو چیست؟

با دادن وکالت فروش خودرو به وکیل خود باعث میشوید که از ابتدای معامله تا زمان  تحویل دادن ماشین همه کارهای مربوط به آن مانند تخفیف دادن ، تعویض پلاک و… بر عهده وکیل شما باشد و شما با خیال راحت به باقی فعالیت های خود برسید.

 

وکالت خرید خودرو چیست؟

همانطور که برای فروش خودرو میتوانید فردی را به نمایندگی و دادن وکالت بجای خود تعیین کنید ، برای خرید خودرو نیز میتوانید با مراجعه به محضر و به طور رسمی و قانونی وکالت خرید خودرو را به شخص مورد نظرتان واگذار کنید تا چنین فردی در مراحل مختلف مانند تعویض پلاک، انتقال سند و… از طرف شما کارهای اداری خرید خودرو را انجام میدهد.

 

وکالت به خریدار خودرو چیست؟

برای پیشبرد معامله خودرو میتوانید وکالتی هم به خریدار بدهید، به این معنی که دیگر نماینده ای از سمت خودتان مشخص نکرده و وکیلی برای پیشبرد معامله خود تعیین نکنید. ولی به کسی وکالت بدهید که قرار است ، در آینده صاحب خودروی شما شود. یعنی خریدار از جانب شما حق دارد که کلیه امور مرتبط با معامله را به تنهایی و با اجازه قانونی شما پیگیری کند. اما اینکار چندان درست بنظر نمی آید. بدلیل داشتن مشغله و یا اعتمادی که به طرف مقابل دارید و یا هر دلیل دیگر تصمیم بگیرید به خریدار خودرو وکالت دهید اما در نظر داشته باشید که اینکار ممکن است مسئولیت هایی داشته باشد. به عنوان مثال: تا زمانی که پلاک خودرو به نام شماست ، هر خلاف یا حادثه ای که با خودرو رخ بدهد مسئولیتش با شماست.

پس حواستان جمع باشد که ممکن است این نوع وکالت دادن پایان خوبی نداشته باشد!

مدارک لازم برای تنظیم وکالت فروش خودرو

  •  برگ سبز خودرو
  • آخرین سند قطعی اعم از برگ گمرکی یا برگ کمپانی یا بنچاق قطعی منقول به نام فروشنده
  • اصل شناسنامه  و کارت ملی مالک
  • کپی شناسنامه و کارت ملی وکیل به همراه کدپستی و شماره تلفن و آدرس
  • تسویه حساب عوارض شهرداری خودرو برای سواری های شخصی و همچنین وانت دو کابین
  • بیمه نامه شخص ثالث معتبر

 

وکالت بلا عزل در فروش خودرو چیست؟

وکالت خرید و فروش خودرو میتواند به شکل ساده و با بلاعزل باشد. وکالت بلاعزل به چه معناست؟ بلاعزل یک کلمه عربی میباشد که معنی آن میشود ، عزل کردنی در کار نیست! یا به عبارتی موکل حق ندارد وکیلش را عزل کند. اما در این نوع وکالت موکل میتواند خودش پرونده را پیگیری کند.

پس هنگامی که بحث وکالت بلاعزل به میان می آید موکل باید بداند که این نوع  وکالت میتواند مشکلاتی به همراه داشته باشد. با دریافت وکالت بلاعزل در فروش ، خریدار صاحب خودرو نمیشود و مالکیتی در کار نیست و اگر میخواهد مشکلی برایش پیش نیاید باید در کنار تنظیم وکالت خرید و فروش خودرو بلاعزل، مبایعه نامه ای هم با فروشنده تدوین کند. پس در صورتی که وکالت بلاعزل از سوی فروشنده فسخ شود مبایعه نامه به داد خریدار میرسد و به او  این اجازه را میدهد

پس زمانی که در وکالت خرید و فروش خودرو پای وکالت بلاعزل به میان می‌آید، خریدار باید دقت کند که این مسیر دست‌اندازهایی هم دارد. با دریافت وکالت بلاعزل در فروش، خریدار صاحب خودرو نمی‌شود. مالکیتی در کار نیست و اگر می‌خواهد که مشکلی برایش پیش نیاید، باید در کنار تنظیم وکالت خرید و فروش بلاعزل، مبایعه‌نامه‌ای هم با فروشنده تدوین کند. پس در صورتی که وکالت بلاعزل از سوی فروشنده فسخ یا معلق شود، مبایعه‌نامه به داد خریدار می‌رسد و به او اجازه می‌دهد که به‌ دنبال کارهای تنظیم رسمی به نام خودش برود

مشکلات ناشی از خرید و فروش وکالتی خودرو

همانگونه که قبل تر گفته شد، زمانی که خرید و فروش  را به طور وکالتی انجام می دهید خطراتی شما را تهدید میکند. مثلا زمانی که به خریدار وکالت میدهید که امور مربوط به فروش را خودش پیگیری کند تا زمان تعویض پلاک، که ماشین تان را به شخص دیگری تحویل میدهید. او میتواند هر خلافی را مرتکب شود و اگر خریدار خلافکار از آب دربیاید امکان انواع سوء استفاده های مختلف وجود دارد. از طرف دیگر شاید فروشنده خلاف های مختلفی را با خودرو انجام داده و جرائم او باعث میشود که پای خریدار بیگناه که معامله وکالتی انجام داده است به این قضییه باز شود.

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو چقدر است؟پرداخت آن برعهده چه کسی است؟

هزینه وکالت خرید و فروش خودرو کاملا توافقی است. یعنی عرف است که دو طرف معامله با یکدیگر به توافق برسند و اگر نتوانند به توافق برسند هزینه ها نصف میشود. معمولا به این صورت است که برخی از هزینه ها را خریدار متقبل میشود و برخی دیگر را فروشنده.

مطالعه بیشتر  بررسی دو خودروی تمام برقی و فوق لوکس، کادیلاک سلستیک یا رولزرویس اسپکتر؟

نوشته های مشابه