خودرو خارجی

خودرو اسمارت-Smart

Smart

موسس

تاسیس کشور
نیکولاس هایک ۱۹۹۴

آلمان

 به نقل از پایگاه نیکبخت خودرو تهران، ایده تولید خودروهای کوچک و مینی و البته خاص، چیزی بود که در فکر یک ساعت‌ ساز می‌گذشت و دوست داشت که آن را عملیاتی کند. کسی فکر نمی‌کرد این میکرو اتومبیل‌ ها با آن قیافه‌ های فانتزی بتوانند برای خودشان جایگاهی خاص در خودرو سازی دنیا ایجاد کنند. اما این اتفاق افتاد. همه چیز هم به کارخانه ساعت‌ سازی سواچ بر می‌گشت. بله، ظاهراً سوئیسی‌ها پشت این قضیه بودند. نیکولاس هایک، مدیرعامل سواچ این ایده را داشت که چرا اتومبیل‌ سازان مطرح جهانی، توجهی به سلیقه کسانی که دنبال خودروهای کوچک و مینی و خاص هستند ندارد. ایده‌اش را به چند جایی هم ارائه داد. قرار بود اول هم اسمش را بگذارند «سواچموبیل». انتظار هم این بود که خود سواچ اقدام به تولید آن کند. اما هایک زیرک‌تر از این حرف‌ها بود که دم به تله دهد و به‌ طور مستقیم بخواهد وارد صنعت خودرو سازی شود. در نتیجه به سراغ کمپانی‌های بزرگ مانند فولکس واگن رفت.

نوشته های مشابه

مدیرعامل فولکس واگن که تغییر کرد، قرارداد با هایک به هم خورد. هایک هم بعد از فیات و رنو، سروقت دایملر-بنز رفت و با آنها به توافق رسید. به سال ۱۹۹۴ بود که قرارداد همکاری امضا کردند. بر اساس این قرارداد بود که هایک، شرکت SMH AUTO  را ایجاد کرد تا بتوانند اولین خودروی هیبریدی‌ شان را تولید کنند. البته ساخت اولین اسمارت به ۱۹۹۸ کشید و هیبریدی هم نبود. اولین خودرویی که تولید کردند، «اسمارت فورتو» نام داشت. قرار بود که اسمارت رودستر و اسمارت فورفور هم تولید شود. اما دایملر-بنز که شم اقتصادی خوبی داشت، متوجه شد که این خودروها خوش می‌ درخشند. پس سهم خودش را افزایش داد تا بتواند هم سود بیشتری دریافت کند، هم در طراحی‌ ها و فنی خودرو دخالت بیشتری داشته باشد. با این حال، ساخت این خودروها و همچنین شاسی‌ بلند «اسمارت مور» تا سال ۲۰۰۵ به پایان رسید و از آن به بعد اسمارت کاملاً زیر مجموعه مرسدس بنز شد. در سال ۲۰۰۶، اولین اسمارت فورتوی الکتریکی طراحی و سال بعدش راهی بازار شد. نسل دومش هم در سال ۲۰۰۹ عرضه شد. در سال ۲۰۱۳، نسل سوم و پر قدرت‌تر اسمارت‌ ها وارد بازار شدند. نسل آخر هم در سال ۲۰۱۶ به نمایش گذاشته شد. در ایران نیز مدل فور ۲ و فور ۴ آنها به فروش می‌رسد.

مجموعه ی نیکبخت خودرو در تلاش است در زمینه ی خرید و فروش خودرو، به بهترین شکل و سریع ترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان خدمات ارائه  کند، یکی از افتخارات این مجموعه فروش فوری خودرو شما عزیزان در کمترین زمان ممکن است، شما می توانید برای دریافت قیمت خودروی کارکرده خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید و اگر قصد فروش فوری خودروی خود را در کسری از زمان دارید به بخش خرید و فروش در سایت ما مراجعه کنید. نیکبخت خودرو سایتی قابل اعتماد برای خرید و یا فروش خودرو می باشد، شما عزیزان فروشنده با اطمینان کامل و خاطری آسوده با ما تجربه ی جدیدی از فروش فوری خودرو خواهید داشت.

مطالعه بیشتر  هیوندای(Hyundai)

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن