اخبار و رویداد ها

قولنامه ماشین + نکات مهم درباره آن

در این مقاله قصد داریم نکاتی درباره اهمیت قولنامه ماشین را بیان کنیم، برای کسب اطلاعات بیشتر با تیم تخصصی نیکبخت خودرو تا پایان مقاله همراه باشید. لازم به ذکر است که بگوییم مجموعه ی نیکبخت خودرو در تلاش است در زمینه ی خرید و فروش خودرو، به بهترین شکل و سریع ترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان خدمات ارائه  کند، یکی از افتخارات این مجموعه فروش فوری خودرو شما عزیزان در کمترین زمان ممکن است، شما می توانید برای دریافت قیمت خودروی کارکرده خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید و اگر قصد فروش فوری خودروی خود را در کسری از زمان دارید به بخش خرید و فروش در سایت ما مراجعه کنید. نیکبخت خودرو سایتی قابل اعتماد برای خرید و یا فروش خودرو می باشد، شما عزیزان فروشنده با اطمینان کامل و خاطری آسوده با ما تجربه ی جدیدی از فروش فوری خودرو خواهید داشت.

اولین چیزی که همیشه موقع خرید و فروش خودرو می تواند ما را کمی نگران کند بستن قولنامه است؛ می ترسیم که نکند قولنامه ای که می نویسم آنقدر محکم نباشد و طرف مقابل بخواهد کلاه برداری انجام دهد. تقریبا این حس  و نگرانی با اکثر کسانی که خودرو دست دوم می خرند هست و شاید تا حدود زیادی درست فکر می کنند، از آنجایی که هر روز اخبار زیادی از کلاهبرداری ها می شنویم پس بهتر است که احتیاط بیشتری در بستن قولنامه هنگام خرید و فروش خودرو بکنیم. این مقاله هم دقیقا قصد دارد تا کمی از نگرانی های شما را به عنوان خریدار یا فروشنده خودرو با ارائه اطلاعاتی در خصوص قولنامه و نکات آن، کاهش دهد. با ما همراه باشید.

معمولا بعد از آنکه تمامی مراحل مربوط به خرید خودرو، مثل کارشناسی اولیه خودرو، اطلاع دقیق از ویژگی های فنی خودور و گرفتن خلافی و … انجام شد، دو طرف اقدام به بستن قولنامه می کنند. تنظیم قولنامه یا مبایعه نامه نکات و جزئیاتی دارد که معمولا افراد به آن توجه کافی ندارند. برخلاف تصور بسیاری از افراد، حتی قولنامه‌ای که به‌صورت دستی روی یک تکه کاغذ نوشته می‌شود، وقتی طرفین قرارداد آن را امضا کنند،  قانونی می‌شود و بر‌اساس شرایط و بند هایی که درآن قید کرده‌اید، می‌توانید طبق قرارداد عمل کرده یا آن را فسخ کنید. پس قولنامه را باید دقیق بنویسید، حتی اگر طرف دیگر معامله از دوستان یا آشنایان شما باشد.

مطالعه بیشتر  تولید اولین خودروی هایما 8S در ابتدای تیرماه

اهمیت قولنامه و نکاتی در رابطه با آن

برای تنظیم یک قولنامه مناسب و دارای ارزش حقوقی که در صورت مشکل بتوانید از آن به نفع خود استفاده کنید باید مواردی که در ادامه متذکر میشویم را رعایت کنید. شما باید در متن قراداد خود مشخصات دقیق فروشنده و خریدار را ذکر کنید. همچنین مبلغ مورد معامله و شیوه پرداخت این مبلغ هم باید ذکر شود. مشخصات خودرو، وضعیت فنی و بدنه خودرو (که میتواند به پیوست برگه کارشناسی باشد)، و همچنین سایر جزییات مربوط به خودرو مانند تجهیزات و لوازم اضافی مثل سیستم صوتی و… باید حتما در متن قرارداد آورده شود.

به‌علاوه موارد ذکر شده، موارد حقوقی میتواند ریسک خرید یا فروش خودروتان را تا حد امکان پایین بیاورد. متون حقوقی یعنی اشاره به حق فسخ معامله، طراحی یک ضمانت برای زمانی که هر یک از طرفین از تعهدات خود سرباز زد، توجه داشته باشید که میتوانید با ذکر همین چند نکته ساده از اختلافات و کلاهبرداری هایی احتمالی که در آینده ممکن است رخ دهد، جلوگیری کنید.

چند اخطار درباره قولنامه خرید یا فروش خودرو

توجه داشته باشید که پیش از اینکه مبلغی را به عنوان بیعانه بپردازید یا حتی قولنامه و قرادادی تنظیم کنید از سلامت فنی و بدنه خودرو توسط کارشناس معتبر اطمینان حاصل کنید و تنها به صحبت‌های فروشنده اکتفا نکنید. سعی کنید قولنامه را در کنار سایر اسناد مدارکتان نگهداری کنید، حتی پس از تنظیم سند در دفاتر اسناد رسمی. حتما مدارک هویتی فروشنده و خودرو را بررسی کنید. احزار هویت طرفین قرارداد و بررسی اسناد و مدارک خودرو و تطابق آن با اطلاعات مندرج بروی خودرو و همچنین بررسی سند خودرو از جهت اینکه در وضعیت رهن قرارداد یا نه، از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر طرفین معامله همین چند نکته ساده را در هنگام خرید یا فروش خودرو رعایت کنند، دیگر نیاز نیست این همه افراد به مراکز حل اختلاف مراجعه کنند.

۱۲ نکته مهم  درباره قولنامه خودرو

۱-طرفین معامله باید به طور دقیق و کامل مشخص شده و اطلاعات صحیح خود مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر، کد ملی، شماره شناسنامه، آدرس دقیق محل سکونت، شماره تماس را ذکر نمایند.

۲- در صورتی که خریدار یا فروشنده با وکالت/ وصایت/ ولایت/ قیومیت باشد، باید در ابتدا تمام مدارک قانونی مبنی بر حقوقی بودن ادعای فرد و داشتن اجازه تصمیم گیری و امضا از طرف فرد فروشنده/ خریدار مشاهده و بررسی شود. سپس در صورت صحت ادعا، قسمت‌های مشخص شده در قرارداد برای وکیل/ وارث و … تکمیل گردد.

۳- عنوان قولنامه مشخص باشد و از نوشتن قولنامه‌های مبهم خودداری شود.

۴- موضوع مورد معامله با تمام اطلاعات دقیق مانند مشخصات کامل خودرو، وضعیت فنی دقیق آن به صراحت در قرارداد ذکر شود.

۵- مبلغ توافق یافته بین دو طرف و همچنین نحوه‌ی پرداخت آن به صورت دقیق و با جزئیات پرداخت حتماً مشخص و نوشته شود.

۶- نوشتن اطلاعات به صورت خوانا و مشخص باشد و از نوشتن کلمات نامشخص و مبهم پرهیز شود.

۷- در صورت امکان ضمانت اجرا برای طرفین در نظر گرفته شود تا در شرایط عدم همکاری هر یک، شخص یا اشخاص خاطی به پرداخت خسارت ملزم شوند. به این مبلغ وجه التزام نیز گفته می‌شود.

۸- در بند قولنامه شرایطی را به عنوان شروط قولنامه در نظر بگیرید تا در صورت عدم انجام تعهد یکی از طرفین، طرف دیگر حق فسخ و ابطال قولنامه را داشته باشد. به عنوان مثال در صورتی که خودرو نقص فنی داشته و فروشنده پنهان کاری کرده باشد، خریدار بتواند قولنامه را فسخ نماید.

۱۰- تا زمانی که سند به صورت رسمی به خریدار انتقال پیدا نکرده است، از پرداخت تمام مبلغ مورد معامله به فروشنده خودداری شود.

۱۱- در صورتی که قولنامه دستی در نمایشگاه یا در حضور یک واسط نوشته می‎‌شود، یک نسخه به نمایشگاه یا بنگاه سپرده شود، همچنین یک نسخه برای خریدار و نسخه دیگر برای فروشنده باشد. برای اطمینان بیشتر، توصیه می‌شود خریدار و فروشنده یک نسخه از قولنامه را نیز به فرد مورد اعتماد خود بسپارند.

۱۲- نحوه هر گونه پرداختی باید به صورت دقیق نوشته شود. به عنوان مثال در صورت پرداخت چکی باید تعداد، تاریخ و مبلغ هر یک با جزئیات چک ذکر شود. همچنین شماره حساب یا شماره شبا به دقت نوشته شود.

آیا قولنامه دستی ماشین اعتبار دارد؟

یکی از مواردی که بسیاری از افراد از آن بی اطلاع هستند این است که طبق ماده ۱۰ قانون مدنی نوشتن قولنامه دستی هم در صورتی که شرایط قانونی در آن لحاظ شده و فروشنده و خریدار آن را امضا کرده و یا اثر انگشت زده باشند، ارزش قانونی پیدا می‌کند و در مراکز قضایی اعتبار خواهد داشت. اعتبار این قولنامه حتی پس از فوت یکی از طرفین هم معتبر است. بنابراین در نگارش آن کاملا موارد فوق و نکاتی که در ابتدای متن ذکر شد را رعایت نمایید تا همه موارد روشن باشد و مشکلی در آینده برای شما عزیزان ایجاد نشود.

توجه داشته باشید که متن قولنامه دستی باید خوش خط و خوانا باشد و خط خوردگی نداشته باشد. توجه داشته باشید که نداشتن قولنامه ماشین و اعتماد بر قول های شفاهی، هیچ استنادی نداشته و در مواردی می تواند خریدار و فروشنده را با مشکل مواجه کند. بر این اساس، در صورتی که قصد خرید و فروش ماشین را با دوستان و آشنایان خود دارید، حتماً نسخه کتبی آن را تهیه کنید.

هزینه قولنامه ماشین

معمولا برای نوشتن قولنامه خواه دستی باشد یا رسمی و تایپ‌ شده که فقط فرم آن را پر کرده باشند، هزینه‌ای به نویسنده قولنامه پرداخت می‌کنند. هزینه نوشتن قولنامه خودرو معمولا درصدی از قیمت ماشین معامله‌ شده است. با این حال، در بسیاری از موارد این مبلغ توافقی است و بستگی به طرفین معامله و نویسنده قولنامه ماشین دارد. حتی ممکن است قولنامه را کسی بنویسد که آشنای شماست و پولی دریافت نکند. معمولا ۱ تا ۱٫۴ درصد از قیمت خودرو را به نویسنده قولنامه پرداخت می‌کنند که البته عرف آن این‌ طور است که نیمی از آن را خریدار و نیم دیگر را فروشنده پرداخت کند.

نمونه قولنامه ماشین

نمونه قولنامه ماشین

 

مطالعه بیشتر  قیمت محصولات ایران خودرو 10 خرداد 1401

نوشته های مشابه