اخبار و رویداد ها

خودروهای وارداتی زیر ۱۰ هزار دلار؛ جایگزین خودروهای ارزان داخلی می شود؟

وزیر صمت با اشاره به اینکه طرح واردات خودرو در دولت در حال بررسی است، گفت: از زمان تصویب شدن طرح به مدت سه ماه بعد، این تصمیم عملی خواهد شد و صحبت هایی در رابطه با واردات خودروهایی پایینتر از قیمت ۱۰ هزار دلار از سمت اروپا انجام شده است.

مجله ماشین نیکبخت خودرو

فاطمی امین در رابطه با آیین نامه واردات خودرو نیز تشریح کرد: آیین‌نامه واردات خودرو در دولت مطرح‌شده و دارای ۱۰ بند است، در خصوص یکی از بند‌های آن در هیئت دولت ابهاماتی وجود داشت و لازم بود به کمیسیون اقتصادی برگردد.وی در ادامه گفت که برای بازگشت دوباره به دولت باید ۳ مرحله طی می‌کرد و اکنون طرح آماده این است که در دولت مطرح و بررسی شود.

وزیر صنعت در رابطه با ویژگی خودرو‌های وارداتی گفت: تأکید ما بر واردات خودروی اقتصادی است؛ یعنی خودرو‌هایی که پایینتر از ده هزار دلار قیمت داشته باشند. از آنجا که در نظر داریم پژو، سمند و تیبا را از رده خارج کنیم و خودرو‌هایی مانند تارا و شاهین که قیمت‌های بالاتری نسبت به خودرو‌های اقتصادی دارند را جایگزین کنیم، لازم است برای قشری از جامعه که خودرو‌هایی ارزان‌تر می‌خواهند محصول داشته باشیم، بنابراین در این آیین‌نامه بر واردات خودرو‌های اقتصادی ارزان‌تر تمرکز ویژه ای کرده ایم تا هم به نیاز مردم پاسخ دهند و هم بتوانیم به سمت ساخت محصول تولید داخل برویم و نقص ترکیب محصولات داخلی را با از رده خارج کردن خودرو‌هایی باقیمت پایین، اما بی‌کیفیت و جایگزین کردن یک خودروی اقتصادی باکیفیت، برطرف کرده و سبد محصولات را کامل کنیم.

مطالعه بیشتر  آیا خودرو های فرسوده سهمیه سوخت دارند؟ صفر تا صد خودرو های فرسوده

وی افزود: خودرو‌های وارداتی تنها خودرو‌های چینی نیستند و خودرو‌های اقتصادی اروپایی زیر ۱۰ هزار دلار نیز وجود دارد و مذاکراتی برای انجام این کار آغازشده است.

وزیر صمت با اشاره به اینکه شرکت های روسی هم به شدت علاقه مند به واردات قطعه از ایران هستند ادامه داد: پس از تحریم‌هایی که بر روسیه اعمال شد، جلساتی با شرکت‌های روسی برگزار شد گفتگو‌ها بین شرکت‌های ایرانی و روسی در حال انجام بوده و نقش وزارت صمت در آن تسهیلگری است.

برخی کارشناسان معتقدند که واردات خودروی اروپایی، هر چه باشد دست دلالان خودرو از سودهایی که بین قیمت کارخانه و قیمت بازار ایجاد می شود، کوتاه می کند. به نظر می رسد در واردات خودرو باید منتظر ماند که در شرایط تحریم ها به جز کشورهایی که اعلام آمادگی قبلی برای واردات خودرو به کشور کرده اند، خودروهای اروپایی که با بعد صرفه اقتصادی در نظر گرفته شده اند، در چه سطحی از کیفیت قرار گرفته و زمینه ساز رقابت با خودروهای ساخت داخل خواهد بود؟

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *