اخبار و رویداد ها

تصویب واردات خودرو های دست دوم در کمیسیون تلفیق مجلس

سخنگوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت گفت : فعلا واردات خودرو های دست دوم از مناطق آزاد انجام میشود و تا زمان تصویب نهایی قانون بودجه و ابلاغ و اجرای آن هیچ موردی به صورت قطعی نیست و باید منتظر بمانیم .

تصویب واردات خودرو های دست دوم در کمیسیون تلفیق مجلس - نیکبخت خودرو 

طبق گزارش هایی که به دستمان رسیده ، در پی موافقت اعضای کمیسیون تلفیق بودجه با واردات خودرو های کارکرده با عمر زیر ۵ سال در سال آینده ، سخنگوی وزارت صمت ،  با بیان این که فعلا واردات خودرو های دست دوم ازمناطق آزاد انجام میشود ، اعتقاد دارد که تا زمان تصویب نهایی قانون بودجه و ابلاغ و اجرای آن هیچ موردی قطعی نیست و باید منتظر ماند .

کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی ، در جلسه ۱۰ بهمن ماه ، واردات خودرو های کارکرده با عمر ۵ سال الی ۸ سال را تصویب کرد .

این قضیه در حالی بود که از همان ابتدای بحث های تصویب آزاد سازی و از سر گیری واردات خودرو به کشور ، وزیر صنعت ، معدن و تجارت ضمن اعلام خبر آزاد سازی واردات خودرو های دست دوم به صورت صریح بیان کرد که : بخش نامه ممنوعیت واردات خودرو که در اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۱ به اتمام میرسد ، دیگر تمدید نخواهد شد و دوباره واردات همانند روال سابق طبق ظوابط قبلی انجام میشود اما این نکته را نباید فراموش کرد که واردات خودروهای دست دوم همچنان ممنوع خواهد بود .

با توجه به این که در طی چند سال گذشته ورود خودرو های خارجی به کشور بنا بر مصلحت اندیشی ها ممنوع بوده است و از همین رو ، سرعت افزایش قیمت خودرو های خارجی در بازار ایران سریع بوده و روندی صعودی داشته است . حدس زنی مردم بر این روند بود که در کنار تحقق وعده وزارت صنعت ، معدن و تجارت بر واردات ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو وارداتی تا پایان بهار سال ۱۴۰۲ ، واردات خودرو های کارکرده که قیمتی پایین تر از قیمت نوی آن ها دارد کمک میکند تا قیمت خودرو های خارجی در بازار ایران کنترل شود ؛ ضمن اینکه خودرو های کارکرده ، خدمات پس از فروش را هم تضمین میکند ؛ بنابر این میتواند مفید واقع شود .

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو نیز این امر را تاکید میکند و معتقد است که یقینا واردات خودرو دست دوم بسیار به نفع مردم ایران خواهد بود و باعث میشود تا ،  قیمت خودرو های در بازار ایران کاهش داشته باشد .

در نهایت جلال رشیدی کوچکی ، عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ از موافقت اعضای این کمیسیون با واردات خودرو های کارکرده زیر پنج سال در حساب کاربری توئیتر خود خبر داد و این مسئله را خبری خوش برای مردم ایران دانست . در کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۲ اجازه واردات انواع خودرو های دست دوم سواری ، کشنده ، کامیون ، ون ، اتوبوس ، و مینی بوس تا ۵ سال کارکرد به دولت داده شد .

پس از آن حجت الله فیروزی عضو دیگر کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ نیز ،  ضمن تاکید بر این که کمیسیون تلفیق ، پیشنهاد کمیسیون صنایع و معادن را برای ملحق کردن تبصره ۷ لایحه بودجه تصویب کرده است ، به صورت صریح بیان کرد : این مصوبه جهت تنظیم گری در بازار خودرو و با هدف تنظیم عرضه و تقاضا و کاهش قیمت خودرو در کشور مطرح شده است که به موجب آن واردات انواع خودرو های سبک و سنگین با عمر حداکثر ۵ سال به کشور آزاد شود .

البته دوباره تاکید میشود که این موضوع زمانی به صورت رسمی تایید میشود که پس از اتمام بررسی بودجه در کمیسیون تلفیق ، مواد لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ کل کشور در صحن علنی مجلس شورای اسلامی مطرح شود و به تصویب نمایندگان در صحن مجلس شورای اسلامی برسد. تا تصویب نهایی لایحه بودجه و ابلاغ و اجرای آن زمان بسیار زیادی مانده است.

در همین رابطه امید قالیباف سخنگوی وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، ضمن تاکید بر صبوری تا زمان تصویب نهایی این طرح اعلام کرد : باید منتظر ماند تا لایحه بودجه سال آینده تصویب شود . تا زمان مصوب شدن بودجه سال آینده ، بسیار زیاد مانده است و پس از آن نیز اجرا و ابلاغ آیین نامه مصوب به این زودی ها نخواهد بود و طول میکشد . بنابر این هیچ موردی را تا نمایندگان مجلس در صحن علنی تصویب نکنند ، به صورت قطعی نیست .

وی اعلام کرد : اما فعلا واردات خودرو های دست دوم از مناطق آزاد انجام میشود.

مطالعه بیشتر  آغاز پیش فروش یکساله محصولات سایپا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *