اخبار و رویداد ها

معاینه فنی خودرو

معاینه فنی خودرو

در این مقاله قصد داریم بپردازیم به معاینه فنی خودرو، اگر به دنبال اطلاعات بیشتر درباره معاینه فنی خودرو هستید، با تیم تخصصی نیکبخت خودرو تا پایان این مقاله همراه باشید. لازم به ذکر است که بگوییم مجموعه ی نیکبخت خودرو در تلاش است در زمینه ی خرید و فروش خودرو، به بهترین شکل و سریع ترین حالت ممکن و در کمترین زمان به شما عزیزان خدمات ارائه  کند، یکی از افتخارات این مجموعه فروش فوری خودرو شما عزیزان در کمترین زمان ممکن است، شما می توانید برای دریافت قیمت خودروی کارکرده خود با کارشناسان فروش ما تماس حاصل نمایید و اگر قصد فروش فوری خودروی خود را در کسری از زمان دارید به بخش خرید و فروش در سایت ما مراجعه کنید. نیکبخت خودرو سایتی قابل اعتماد برای خرید و یا فروش خودرو می باشد، شما عزیزان فروشنده با اطمینان کامل و خاطری آسوده با ما تجربه ی جدیدی از فروش فوری خودرو خواهید داشت.

معاینه فنی خودرو

 

طبق گزارش پایگاه خبری نیکبخت خودرو ، چند سالی میشود که گرفتن معاینه فنی خودرو برای تمامی کسانی که وسیله نقلیه دارند الزامی شده است. پلیس راهنمایی و رانندگی تاکید ویژه ای به دریافت معاینه فنی خودروها دارد به طوریکه که تمام خودروهای سواری که عمر آنها بیشتر از ۴ سال میباشد باید معاینه فنی خودروی خود را دریافت کنند. در صورتی که رانندگان برگه معاینه فنی نداشته باشند پلیس  آنها را اعمال قانون خواهد کرد.

معاینه فنی خودرو به چه معنی است؟

همانگونه که از نام آن مشخص است، معاینه فنی به فرایند بررسی سلامت خودرو از همه لحاظ گفته میشود. در مراکز معاینه فنی کارشناسان تمامی اجزا و قطعات ماشین و نحوه کارکرد آن را بررسی میکنند و در نهایت گزارشی بنی بر سالم بودن خودرو صادر کرده ودر اختیار مالک خودرو قرار میدهند. مالکان وسایل نقلیه باید به همراه مدارک مورد نیاز به مراکز معاینه فنی مراجعه کنند تا برگه معاینه فنی را دریافت کنند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت معاینه فنی

قبل از مراجعه به مراکز معاینه فنی مطمئن شوید مدارک زیر را به همراه داشته باشید

سند خودرو یا اصل کارت

فرم تشخیص عیوب ظاهری

مراحل معاینه فنی

بعد از ورود ابتدا پلاک ماشین شما با دوربین بخصوصی خوانده میشود و پس از ثبت اطلاعاتتان، خودرو پذیرش میشود بعد از این مرحله معاینه فنی خودرو شروع میشود که شامل چند مرحله میباشد

مرحله ۱: بازرسی چشمی

بازرسی چشی اولین مرحله معاینه خودرو میباشد که در آن خودرو از نظر ظاهری بررسی میشود. مواردی که در بازرسی چشمی مورد بررسی قرار میگیرند موارد ذیل میباشد:

شیشه ها

آینه ها

سالم بودن برق خودرو

داشتن کمربند خودرو

بدنه

وضعیت لاستیک ها

صدای اگزوز

چراغ های نور بالا و پایین

دود خروجی از اگزوز

برف پاک کن

چراغ راهنما

چراغ های عقب(ترمز،دنده عقب،خطر،چراغ پلاک)

طلق چراغ های عقب

به این نکته توجه بفرمایید که در همین مرحله تجهیزات نصب شده روی خودرو نیز بررسی میشود و اگر غیر استناندارد باشند مردودی خودرو اعلام میشود. به عنوان مثال میتوان به نصب بوق های نامتعارف و یا رینگ های اسپرت اشاره کرد

مرحله ۲: تست میزان آلاینذگی

در این مرحله بوسیله دستگاه های مخصوص میزان الایندگی گازهای خروجی از اگزوز مورد بررسی قرار میگیرد و نباید از حد تعیین شده بالاتر باشد به عنوان مثال خودروی شما نباید بیش از حد گازهای دی اکسید کرین و یا مونو اکسید کربن تولید کند زیرا در اینصورت خودروی شما مردود اعلام میشود.

مرحله ۳: کمک فنرها

در این مرحله تمامی کمک فنرهای جلو وعقب با دستگاه مخصوص تست میشوند. اگر هر یک از کمک فنرها مشکلی داشته باشد این احتمال وجود دارد که در پیچ جاده ها ماشین واژگون شود وجود دارد، به همین خاظر تست کمک فنرها بسیار مهم میباشد.

مرحله ۴: تست ترمزها

در مرحله چهارم ، ترمزها مورد بررسی قرار میگیرند تا حد نهایی شتاب ترمزگیری خودرو را به منظور ارزیابی بررسی میکنند و همچنین علاوه بر ترمزها عملکرد ترمز دستی هم بررسی میشود سالم بودن لنت های ترمز و استفاده از روغن موتور مناسب میتواند موجب رد کردن این مرحله شود

مرحله ۵ : سیستم تعلیق

در این مرحله سیستم تعلیق خود را تحت فشار قرار داده میشودتا عملکرد ان بررسی شود. قطعات و اتصالات سیستم تعلیق باید محکم باشند وگرنه باعث مردود شدن معاینه میشوند.

مرحله ۶ : ازمون سلامت چراغ ها

در این مرحله سلامت چراغ ها بررسی میشوند مواردی از قبیل : زاویه و شدت مناسب انتشار می یابد. جهت نور بالا و پایین و برد آن مورد ارزیابی قرار می گیرد.

مرحله ۷ : هم راستا بودن چرخ ها

در این مرحله میران انحراف جانبی ماشین بررسی میشود که به ازای هر ۱۰۰۰ متر است و اگر بیشتر از ۷ متر باشد خودرو مردود میشود. برای درک این موضوع به این مثال توجه کنید، در هنگام رانندگی اگر فرمان خودرو رها شود و جلوبندی و فرمان آن تنظیم باشد، نباید بیشتر از ۷ متر به ازای هزار کیلومتر انحراف پیدا کند.

هزینه معاینه فنی چقدر است؟

معاینه فنی خودروهای سبک                      ۴۷ هزار تومان(در صورت مردودی ۱۰ هزار تومان )

معاینه فنی خودروهای سنگین گازوئیلی          ۵۷ هزار تومان(در صورت مردودی ۱۲ هزار تومان)

معاینه فنی خودروهای سبک دوگانه سوز        ۴۷ هزار تومان(در صورت مردودی ۱۰ هزار تومان)

معاینه فنی موتور سیکلت                          ۱۲ هزار تومان (در صورت مردودی ۲ هزار تومان)

معاینه فنی خوردوهای سنگین و نیمه سنگین      ۷۲ هزار تومان(در صورت مردودی ۱۲ هزار تومان)

دلایل اصلی مردود شدن در معاینه فنی خودرو چیست؟

اگر ماشین شما در هر یک از مراحل بالا مشکلی داشته باشد مردود میشود، سخت ترین مراحلی که باعث مردود شدن معاینه فنی میشود عبارت است از:

آزمون آلایندگی

ترمزها

وضعیت ظاهری

کمک فنرها

هم راستایی چرخ ها

هنگامی که یک خودرو مردود اعلام میشودف برگه معاینه فنی دریافت نمی کند، در چنین شرایطی به شما ۱۵ روز فرصت داده میشود تا معایب را برطرف کرده و دوباره به همان مرکز معاینه فنی مراجعه کنید. اگر خودروی شما تمامی مراحل را به سلامت طی کند برگه معاینه معاینه فنی خودرو را به شما میدهند که همیشه باید همراهتان داشته باشید. همچنین برچسب معاینه فنی روی خودرو نصب میشود که اعتبار آن ۱ سال میباشد.

جریمه نداشتن معاینه فنی

براساس اعلام پلیس راهور، محدوده اجباری داشتن معاینه فنی تمام شهر است و وسایل نقلیه ای که معاینه فنی ندارند روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه خواهند شد(دقت کنید روزانه ۵۰ هزار تومان!)

چه خودروهایی نیاز به گرفتن معاینه فنی دارند؟

اگر خودروی شما عمرش از ۴ سال بیشتر است و یا خودروی کارکرده ای خریداری کرده اید که بیش از ۴ سال عمر دارد باید برای ماشین خود برگه معاینه فنی تهیه کنید. پیشنهاد ما این است که قبل از مراجعه به مراکز معاینه فنی اگر ایراد فنی دارید آن را برطرف کنید تا مجبور نباشید دو بار مراجعه کنید

بنابراین خودروهای داخلی مدل ۹۴ و پایین تر ، وسایل نقلیه عمومی مدل ۹۷ و پایین تر و خودروهای وارداتی مدل ۲۰۱۶ و قبل آن باید برای معاینه فنی اقدام کنند.

نوبت دهی معاینه فنی خودرو چگونه انجام میشود؟

متاسفانه با توجه به زمان بر بودن فرایند نوبت دهی ، مراکز معاینه همیشه شلوغ هستند. با توجه بیماری کرونا و لزوم فاصله گذاری اجتماعی امکان نوبت دهی آنلاین فنی در تهران ، اصفهان، مشهد و تبریز فراهم شده است. برای دریافت نوبت بصورت اینترنتی به https://services27.tehran.ir/  مراجعه کرده، قوانین و ضوابط را مطالعه کرده و دکمه “مطالعه کردم” را کلیک کنید. در صفحه بعدی شماره پلاک، نام و نام خانوادگی و شماره تماس را وارد کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات ، کد فعالسازی به شماره همراهتان ارسال میشود که با وارد کردن آن به صفحه اصلی سامانه هدایت میشوید.در این قسمت باید نام مرکز مورد نظر و تاری مراجعه  را وارد کنید، همچنین میتوانید هزینه آن را بصورت آنلاین پرداخت کنید. ساعات کار مراکز معاینه فنی با یکدیگر ممکن است فرق داشته باشد. به همین دلیل تمامی اطلاعات مراکز معاینه  فنی در سایت درج شده است. برخی از مراکز معاینه فنی از جمله بیهقی به صورت شبانه روزی در حال خدمت رسانی میباشند.

نوبت دهی اینترنتی در شهرهای دیگر

هنوز در بسیاری از شهرها استقبال خوبی از این سامانه صورت نگرفته است. مردم عزیز شهر مشهد میتوانند به ادرس سایت  eservice.mashhad.ir/nobat  برای دریافت نوبت اینترنتی مراجعه کنند. همچنین مردم عزیز شهر اصفهان نیز میتوانند به آدرس   http://fani.hamlebar.com/   برای دریافت نوبت اینترنتی مراجعه کنند.

مطالعه بیشتر  تصویب واردات خودرو های دست دوم در کمیسیون تلفیق مجلس

نوشته های مشابه