مجله خودرو

فروش فوری خودرو

 

خرید و فروش خودرو دست دوم چگونه انجام می شود؟ چی کار کنیم در خرید و فروش خودرو دست دوم و یا صفر ضرر نکنیم؟ خرید و فروش خودرو دست دوم گزینه ای است که با شرایط فعلی بازار ایران بیشتر باب شده. معمولا نرخ فروش خودرو های کارکرده به نسبت ماشین های صفر کیلومتر بیشتر است. دلیل اصلی این امر قیمت به صرفه تر این اتومبیل هاست. اما باید در نظر گرفت که توجه نکردن به فوت و فن خرید ماشین دست دوم در معاملات خرید و فروش خودرو به مراتب می تواند هزینه ی بیشتری به نسبت خودرو های صفر بر خریدارن تحمیل کند.

انواع روش های فروش خودرو و معایب آن ها

 فروش خودرو به دوست و آشنا

یکی از راه‌های فروش خودرو، پیداکردن آشنا و دوستی است که قصد خرید وسیله از شما را دارد. این کار زحمات اندکی دارد اما نمی‌توان درباره بی‌دردسربودن آن کاملا مطمئن بود. چرا؟ از قدیم گفته‌اند که حساب، حساب است و کاکا، برادر. اما حتی زمانی‌که شما و آشنایان‌تان توافق می‌کنید که به این ضرب‌المثل اعتقاد داشته باشید، باز هم در پسِ معاملات‌تان دلخوری‌های زیادی پیش می‌آید. حتی ممکن است به‌خاطر روشن‌نبودن قیمت واقعی فروش و تعارفاتی که در فرهنگ ایرانی وجود دارد، رابطه‌تان تحت تاثیر قرار گیرد. و یا اینکه بروز مشکلات احتمالی در آینده نیز، تاابد و تا زمانی که با آن دوست یا آشنای گرامی‌تان چشم‌درچشم می‌شوید، به گردن‌ شما بیفتد.

معایب فروش خودرو به دوست و آشنا

اگر هر دو طرف نسبت به رقم معقول خرید و فروش آگاه باشند و فارغ از تعارف‌های بیهوده پای معامله بیایند، اعتمادی که میان‌شان وجود دارد، معامله‌ای شیرین را رقم خواهد زد. در هر حال، ماجرا از این قرار است که معامله با آشنایان سکه‌ای با دو رو است؛ شاید خوب باشد و شاید هم نه. اگر فکر می‌کنید که نتیجه خوبی برای‌تان در پِی خواهد داشت که مشکلی نیست، اما اگر فکر می‌کنید که شک و شبهه‌ای به میان خواهد آمد، توصیه‌مان این است که دور چنین کاری را خط بکشید؛ یک خط پررنگِ قرمز.

فروش خودرو به نمایشگاه‌های اتومبیل

سنتی‌ترین روش معامله خودرو مراجعه به نمایشگاه‌های اتومبیل است. به‌ صورت پیش‌فرض اگر نمایشگاهی یک خودروی خاص و موردنظر را داشت، مشتری با مراجعه به آن و صحبت با طرف واسط که همان نمایشگاه‌دار است، اقدام به نهایی کردن معامله می‌کند. موارد متعددی از شکایت مشتریان در این روش وجود دارد، که آگاهی از قوانین خرید خودرو و یا دست‌کم اطمینان نسبت به شخص فروشنده می‌تواند بخش اعظمی از این مشکلات را مرتفع کند. علاوه‌ بر این در این بخش نیز کارشناسی خودرو می‌تواند بی‌اندازه راهگشا باشد.

در واقع خریدار یک خودرو، محصول خود را از نمایشگاه‌دار می‌خرد و در مقابل فروشنده نیز خودروی مورد نظرش را به نمایشگاه‌ دار می‌فروشد. چانه زدن بر سر قیمت نیز وظیفه این صنف است. به همین خاطر است که در خرید خودرو از نمایشگاه‌های ماشین خریدار و فروشنده تنها در مرحله آخر یکدیگر را ملاقات می‌کنند. حتی گاهی هم پیش می‌آید که با یک وکالت فروش این ملاقات نیز میسر نمی‌شود.

مطالعه بیشتر
ابرخودروی برقی لکسوس به زودی معرفی می شود

فروش خودرو

معایب خرید و فروش خودرو از نمایشگاه

خرید یا فروش از نمایشگاه‌های خودرو: این راه از دو روش قبلی مطمئن‌تر و به نسبت کم هزینه‌تر می‌باشد. نمایشگاه داران به دلیل اینکه در محل خاصی از شهر ساکن هستند و نمی‌توانند از آنجا جابجا شوند، مجبورند برای جلوگیری از شکایت، خودرو سالم را به خریدار معرفی می‌کنند. لیکن این اتفاق مستلزم پرداخت هزینه بیشتر از معمول توسط خریدار است تا بنگاه دار نیز سهم درآمدی خود را از خودرو بردارد.

فروش خودرو در بازارهای غیررسمی (به دلالان)

در جمعه بازارهای خرید و فروش خودرو کارشناسانی وجود دارند که تعداد کمی از آنها به عنوان کارشناس واقعی فعالیت می‌کنند. این افراد، روی خودرو کمتر از قیمت واقعی آن، قیمت می‌گذارند. حتی اگر خودروی صفر برای کارشناسی شدن نزد این کارشناسان برده شود، چندصد هزار تومان کمتر از قیمت واقعی، روی آنها قیمت می‌گذارند.

کارشناسان حاضر در محل بازار روز خودرو، معمولاً خودرو را به‌صورت سرسری و خیلی بی‌دقت بررسی می‌کنند. درصورتی‌که یک‌بار از نزدیک این فرآیند را مشاهده کرده باشید، به این نتیجه خواهید رسید که کارشناسی تخصصی‌ای در میان نیست. طبق آمار، ۷۵% خودروهای دست‌دوم دارای حداقل یک مشکل فنی یا بدنه هستند و اگر خودرو به دقت کارشناسی نشود، می‌تواند باعث ضرر میلیونی خریدار شود.

از سوی دیگر، در این بازارها امکانات رفاهی خاصی برای مراجعه‌کنندگان وجود ندارد. فضا محدود است و دیده می‌شود که از ساعت ۶ صبح بازار پر می‌شود و فروشندگان خودروهای خود را پارک کرده و منتظر خریداران می‌شوند تا بعد از طلوع خورشید به بازار بیایند. خودشان همچنین مجبور هستند تا ساعت‌ها در سرما و گرما در داخل خودرو منتظر بمانند تا شاید خریداری پیدا شود و خودرو را پس از ساعت‌ها بررسی کردن بخرد.

از آنجایی که بازارهای روز خودرو معمولاً در روزهای تعطیل تشکیل می‌شوند، امکان انتقال قطعی سند خودرو وجود ندارد. بنابراین خریداران و فروشندگان بایستی تا روز بعد صبر کنند یا خودرو را به پارکینگ‌های دوقبضه تحویل دهند که آن هم خود مشکل‌ساز خواهد بود. در حالتی دیگر ممکن است خریدار با قول مراجعه فردا، فروشنده را از بازار خارج کند و در روز بعد نیز برای خرید و انتقال سند مراجعه نکند. در این شرایط معمولاً فروشنده خودرو یک هفته زمان خود را ازدست خواهد داد.

معایب فروش خودرو به دلالان

خرید خودرو از بازارهایی موسوم به جمعه‌بازارها، عواقب خوشی ندارد و مردم قبل از خرید خودرو از قانونی بودن فعالیت نمایشگاه‌های اتومبیل اطمینان حاصل کنند. در غیر این صورت این اتحادیه هیچ‌گونه مسئولیتی را در قبال اعتراض شهروندان نخواهد پذیرفت. به عبارت دیگر، جمعه بازارها به هیچ عنوان وجهه قانونی ندارند و توصیه می‌شود مردم به هیچ عنوان از جمعه بازارهای سطح شهر خودرو خریداری نکنند چراکه خریداری خودرو از روزبازارهای جمعی مشکلات عدیده‌ای را برای خریداران به وجود می‌آورد.

مطالعه بیشتر
MG در لیست خودروهای وارداتی

روش های دریافت پول بعد از فروش خودرو

روش نقدی مبادله پول و خودرو:

این روش راحت ترین و بی دردسرترین نوع مبادله می باشد که معمولاً از آن استفاده نمی شود در این روش خریدار تمام مبلغ خودرو را به صورت نقدی به فروشنده می دهد و پس از ثبت در دفتر اسناد رسمی خودرو به خریدار واگذار می شود و همان روز برای تعویض پلاک خودرو هر دو باهم و یا فقط خریدار با دردست داشتن وکالت تعویض پلاک از فروشنده به مراکز تعویض پلاک خودرو مراجعه می کنند در این روش کل مراحل مبادله پول و خودرو در چند ساعت به پایان می رسد و همه مراحل قانونی انتقال خودرو انجام خواهد شد. عیب این روش مشکلات حمل پول نقد همراه خود است. اگر قصد دارید به روش نقدی مبادله کنید از واریز پول به حساب صاحب خودرو قبل از انتقال سند به نام خودتان جداً خودداری کنید زیرا ممکن است پس از واریز پول به حساب وی از انتقال سند به نام شما امتناع کند و یا ممکن است شما متوجه ایرادی در خودرو شوید که از خرید آن منصرف گردید که در آن صورت مشکلات عدیده ای به جهت بازپس گیری پولتان به وجود خواهد آمد. بنابراین در این روش منظور از نقد همان پول نقد (اسکناس یا ایران چک) می باشد و به هیچ عنوان گرفتن چک روز و یا انتقال کارت به کارت پول خودرو و یا واریز پول به حساب صاحب خودرو نیست فقط و فقط اسکناس و هرآنچه که مانند اسکناس می باشد (مانند چک رمزدار با دو امضای در پشت آن در وجه خودتان ).

توجه: طبق قوانین جدید بانک مرکزی صدور چک در وجه حامل ممنوع است و حتما باید در سامانه صیاد ثبت شده باشد.

روش پارکینگ مبادله پول و خودرو:

در این روش بخش اعظم مبلغ خودرو به فروشنده پرداخت می ­گردد(نصف یا حتی بیشتر از نصف) و چون در همان موقع امکان پرداخت باقی­مانده مبلغ خودرو  و همچنین امکان انتقال سند به نام خریدار نمی ­باشد خودرو را به یک پارکینگ عمومی منتقل کرده و در آنجا نگه می­ دارند و قبض پارکینگ را پس از دریافت از وسط نصف کرده و نصف آن در دست خریدار و نصف دیگر در دست فروشنده خواهد ماند .روز بعد و یا هر هنگام دیگری که مبلغ خودرو به طور کامل پرداخت شد وسند خودرو به خریدار منتقل گردید فروشنده نصف قبض پارکینگ خود را به خریدار تحویل داده تا خریدار بتواند خودرو را از پارکینگ تحویل بگیرد و پس از آن به همراه فروشنده و یا با در دست داشتن وکالت تعویض پلاک خودرو را به مراکز تعویض پلاک منتقل کند و در واقع خودرو از این پس به طور کامل به خریدار تعلق خواهد داشت.

مطالعه بیشتر
معرفی Li Auto L9

همانطور که می دانید برای خروج خودرو از پارکینگ عمومی حتماً باید قبض پارکینگ ارائه شود و نگهبان پارکینیگ نیز خودرو را به هر کس که قبض پارکینگ را ارائه دهد تحویل خواهد داد در اصل هدف از این کار جلوگیری از فروش خودرو به شخص دیگر پس از مذاکرات و نیز عدم تردد خودرو پس از تحویل به پارکینگ و احتمال آسیب دیدن خودرو می ­باشد. این روش مبادله پول و خودرو مناسب است ولی در صورت منصرف شدن فروشنده و یا حتی خریدار از خرید خودرو برای پس گرفتن بخشی از مبلغ خودرو که به فروشنده پرداخت کرده اید ممکن است به مشکل برخورد کنید و برای بازپس گیری پولتان به مراحل قانونی و دادگاهی نیاز شود.

روش مبایعه نامه یا بیع (قولنامه ):

این روش رایج ترین راه در خرید یک خودروی دست دوم می­ باشد که معمولاً اکثر افراد فقط همین روش را می ­شناسند در این روش پس از بازدید خودرو و انجام مذاکرات بین خریدار و فروشنده یک قرارداد دست نویس بین فروشنده و خریدار تنظیم می­ شود خریدار مبلغی جزئی در حدود صد تا پانصد هزار تومان(بیشتر یا کمتر از این مبلغ که بستگی به توافق طرفین دارد) به عنوان بیعانه به فروشنده می­ دهد تا او مطمئن گردد که خریدار قصد خرید خودرو را دارد در این روش در صورت انصراف یکی از طرفین مبلغی جهت جریمه فسخ یک طرفه در نظر می گیرند که پرداخت آن متوجه کسی است که منصرف شده است(معمولاً این مبلغ به اندازه مبلغ بیعانه می­ باشد). در تنظیم قرار داد باید هویت کامل خریدار و فروشنده (اعم از نام و نام خانوادگی، نام پدر، شماره شناسنامه، کدملی، تاریخ تولد، محل تولد، محل صدور شناسنامه و حتی شماره سریال شناسنامه)و آدرس کامل خریدار و فروشنده با قید کد پستی ده رقمی نوشته شود.

این مبایعه نامه باید به امضای هر دوطرف برسد و در پایان حداقل دونفر شاهد مبایعه نامه را امضاء کنند تا قراردادی رسمی و محکمه پسند باشد. پس از تنظیم قرارداد روز بعد و یا هر زمان دیگری که مورد موافقت طرفین باشد مبلغ خودرو به صورت نقدی و یا چک به فروشنده تحویل و فروشنده نیز سند خودرو را به نام خریدار منتقل خواهد کرد.

مطالعه بیشتر
طراحی کراس اوور و ون بر اساس پلتفرم خودرو برقی NEVA روسیه

توجه: جابجایی مبالغ بالای ۱۰۰ میلیون صرفاً با مراجعه به بانک امکان پذیر می باشد و جابجایی مبالغ بالای ۲۰۰ میلیون تومان نیاز به ارائه مستندات رسمی جهت جلوگیری از پول شویی دارد.

به طور کلی در نظر داشته باشید مبادله پول و خودرو با مبادله پول و سند فرق دارد به عنوان مثال یک شخص می ­تواند مبلغ خودرو را به فروشنده پرداخت کند و خودرو را از وی تحویل بگیرد و با در دست داشتن کارت ماشین و کارت بیمه به راحتی در سطح شهر تردد کند(که معمولاً دلالان و مسئولان نمایشگاهها خودرو را با این روش خریداری می­ کنندو فقط یک کاغذ دست نویس رد و بدل می­ کنند که خودرو در تاریخ و ساعت مشخص تحویل شخص مذکور گردید) اما این گونه کارها ریسک بالایی دارند و می تواند مشکلات احتمالی در پی داشته باشد.

مدارک لازم برای فروش خودرو

این مدارک برای فروش ماشین دست دوم پول لازم را باید همراه داشته باشید تا بتوانید خودرویتان را به سرعت بفروشید و زودتر پول را دریافت کنید.

 • کارت شناسایی
 • برگ سبز
 • سند قطعی خودرو
 • کارت ماشین
 • کارت سوخت
 • معاینه فنی
 • بیمه شخص ثالث
 • فاکتور فروش
 • برگه تسویه خلافی خودرو
 • برگه تسویه عوارض خودرو
 • وکالتنامه
 • احراز محل سکونت
 • برگه گارانتی

سریعترین راه فروش خودرو چیست؟

تمام مشکلات روش مختلف و سنتی فروش در بازار خودرو را مطرح کردیم؛ اما اگر بخواهیم گرفتار این مشکلات نشویم و خودروی خود را آسان و با بهترین قیمت بفروشیم، باید از چه راهی استفاده کنیم؟ فروش سفارشی خودرو همان راه منطقی، بی‌دردسر و مطمئنی است که افراد آگاه و امروزی از آن استفاده می‌کنند. در روش فروش سفارشی خودرو که در سراسر دنیا هم به‌عنوان بهترین روش فروش خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیازی به مراجعه به بازار خودرو یا آگهی کردن خودرو در سایت‌های مختلف وجود ندارد، فروشنده به هیچ تماسی از سمت خریدار پاسخ نمی‌دهد، نگرانی بابت تعیین قیمت دقیق خودرو وجود ندارد، خبری از روبه‌رو شدن با واسطه‌های متعدد نیست و ریسک نوشتن قولنامه ازبین رفته است. مهم‌تر این‌که همه این موارد به‌صورت بدون هزینه انجام می‌شود!

سریع ترین راه برای فروش خودروی کارکرده مراجعه به سایت نیکبخت خودرو و ثبت خودرو مشخصات خودرو و رزرو وقت کارشناسی تخصصی رنگ و بدنه(رایگان) میباشد که بعد از کارشناسی ماشین شما توسط کارشناسان مجموعه نیکبخت خودرو در کمترین زمان قیمت منصفانه به شما اعلام میشود و در صورت رضایت شما سریعا کارهای نقل و انتقال سند انجام شده و مبلغ خودرو بصورت چک روز به شما پرداخت می شود. بدین صورت در کمترین زمان و مطمئن ترین راه خودروی کارکرده خود را به فروش می رسانید