خودرو خارجی

خودرو لکسوس

به نقل از پایگاه خبری نیکبخت خودرو ، لکسوس به ژاپنی: レクサスشرکت خودروسازی ژاپنی است، که وظیفه طراحی ، تولید و توزیع خودروهای لوکس ابرشرکت تویوتا را بر عهده دارد. شرکت لکسوس در سال ۱۹۸۹ توسط مدیر عامل وقت تویوتا ؛ ایجی تویودا در ایالات متحده آمریکا راه‌اندازی شد. امروزه لکسوس با تولید خودروهایی لوکس، به برندی بین‌المللی تبدیل شده، که به‌عنوان بزرگترین تولید کننده خودروهای سفارشی و ویژه در کشور ژاپن شناخته می‌شود. این شرکت اکنون تولیدات خود را در ۷۰ کشور جهان عرضه می‌کند و یکی از ۱۰ نشان تجاری یا برند برتر ژاپن، بر پایه میزان ارزش بازار، به‌ شمار می‌آید. دفتر مرکزی شرکت لکسوس در کشور ژاپن قرار دارد و دفاتر بین‌ المللی و مراکز عملیاتی آن نیز در شهرهای بروکسل، بلژیک و تورانس، کالیفرنیا مستقر می‌باشند. ریشه‌های تأسیس لکسوس به پروژه‌ای مخفی باز می‌گردد، که توسط تویوتا به‌ منظور طراحی و ساخت خودرویی سدان در سال ۱۹۸۳ با نام پروژه اف۱ آغاز و در سال ۱۹۸۹ با عرضه خودروی لکسوس ال اس راه‌اندازی شد.

اولین مدل کوپه لکسوس با عنوان ‌SC400 هم در سال ۲۰۰۰ ارائه شد. در سال ۲۰۰۵ هم که ارائه نسخه‌های هیبریدی شروع شد که پنج سال بعد، لکسوس تصمیم گرفت تنوع بیشتری به این خودروهایش بدهد. به همین دلیل کراس‌اوور لکسوس NX را معرفی کرد؛ اولین محصول توربوشارژ لکسوس. در سال ۲۰۱۵ هم که یکی از غول‌های لکسوس راهی بازار شد؛ LC500 با ۴۶۷ اسب‌بخار قدرت. حالا لکسوس در بیش از ۷۰ کشور دنیا کارهای تولیدی و طراحی مربوط به خودروهایش را انجام می‌دهد و تبدیل به یکی از محترم‌ترین و دوست‌داشتنی‌ترین خودروهای جهان شده است. برترین مدل‌های آن نیز لکسوس شاسی‌بلند مدل GX، لکسوس مدل RX هیبرید، لکسوس مدل RCF و لکسوس مدل LS 400 دانسته می‌شود.

لکسوس شرکت خودروسازی ژاپنی است، که وظیفه طراحی، تولید و پخش خودروهای لوکس شرکت تویوتا را برعهده دارد. شرکت لکسوس در سال ۱۹۸۹ توسط مدیرعامل وقت تویوتا؛ ایجی تویودا در ایالات متحده آمریکا راه‌اندازی شد.

امروزه لکسوس با تولید خودروهایی لوکس، به برندی بین‌المللی تبدیل شده، که به‌عنوان بزرگترین تولیدکننده خودروهای سفارشی و ویژه، در کشور ژاپن شناخته می‌شود. این شرکت اکنون تولیدات خود را در ۷۰ کشور جهان عرضه می‌کند و یکی از ۱۰ نشان تجاری یا برند برتر ژاپن، بر پایه میزان ارزش بازار به‌شمار می‌آید.

مطالعه بیشتر  خودرو جیلی
نوشته های مشابه

دفتر مرکزی شرکت لکسوس در کشور ژاپن قرار دارد و دفاتر بین‌المللی و مراکز عملیاتی آن نیز در شهرهای بروکسل، بلژیک و تورانس، کالیفرنیا مستقر می‌باشند.

ریشه‌های تأسیس لکسوس به پروژه‌ای مخفی بازمی‌گردد، که توسط تویوتا به‌منظور طراحی و ساخت خودرویی سدان در سال ۱۹۸۳ با نام پروژه اف۱ آغاز و در سال ۱۹۸۹ با عرضه خودروی لکسوس ال اس راه‌اندازی شد.

پروژه اف۱

تاریخ لکسوس از یک پروژه پنهانی ساخت یک سدان آغاز شد که توسط مدیر تویوتا، با عنوان ساخت بهترین خودروی جهان آغاز شد. این پروژه تویوتا را در سال ۱۹۸۳ به سمت ساخت پروژه “فلگشیپ ۱” سوق داد.

محصول پایانی پروژه اف۱ خودروی لکسوس ال‌اس بود. اما درپی موفقیت تویوتا در فروش دو مدل جدید تویوتا کریسیدا. و تویوتا سوپرا، مجریان پروژه اف۱ توسعه این دو مدل را آغاز کردند. همچنین طراحان این پروژه بر روی توسعه دو مدل دیگر تویوتا کراون و تویوتا سده نیز شروع به‌کار نمودند

در ماه مه سال ۱۹۸۵ تیمی از مهندسان پروژه اف۱ جهت توسعه طرح‌ها و مطالعات انجام شده و پیدا کردن نقطه آغاز، به ایالات متحده سفر کردند و یک خانه در لاگونا بیچ، کالیفرنیا اجاره نمودند. در ژوئیه همان سال، ساخت نخستین خودروی لکسوس در دستور کار قرار گرفت.

ماه مه سال بعد یعنی ۱۹۸۶ زمان آزمایش نخستین خودروی تولیدشده توسط پروژه اف۱ در شبکه اتوبان‌های آلمان بود. در سپتامبر همان سال آغاز گسترده آزمایش خودروی ساخته‌شده، در خیابان‌های آمریکا آغاز شد.

محصول نهایی پروژه فلگشیپ ۱ شش سال بعد در سال ۱۹۸۹ معرفی شد. خودرویی که لکسوس LS400 نام گرفت و با هدف گسترش سبد محصولات تویوتا و حضور این برند ژاپنی در بخش خودروهای ممتاز و فوق لوکس ساخته شد. با وجودی که لکسوس در سال ۱۹۸۹ برای اولین بار معرفی شد، اما تا سال ۲۰۰۵ طول کشید که این برند به عنوان یک برند مستقل وارد بازار خودرویی جهان شود.

برندینگ

در سال ۱۹۸۶ شرکت تبلیغاتی ساعتچی اند ساعتچی، که سال‌ها به‌عنوان آژانس تبلیغاتی، با شرکت تویوتا همکاری می‌کرد، به درخواست مدیریت تویوتا، یک تیم تخصصی جهت انتخاب نام برند، برای شرکت تولید خودروی لوکس تشکیل داد.

از میان ۲۱۹ نام تجاری در پایان نام‌های وکترا، ورون، چاپارل، کالیبره و الکسیس برای شرکت جدید کاندید شدند و زمانی‌که نام الکسیس انتخاب شد، این موضوع که الکسیس ممکن است، برای نام خودرو مناسب نباشد، مطرح گردید و درپایان با تغییر حرف لاتین یو بجای آی و تغییر حرف نخست یعنی؛ ای با ال (که از لاکچری به معنی لوکس گرفته شده بود) نام لکسوس تعیین گردید.

لکسوس از سال ۱۹۸۹ تا ۱۹۹۳

پس از یک پروسه پیچیده توسعه، که تعداد بیشماری طراح، مهندس، تکنسین، کارگر و … در آن سهیم بودند و بیش از ۱ میلیارد دلار هزینه برای آن صرف شد، اولین خودروی لکسوس (LS400) در ژانویه سال ۱۹۸۹به جهانیان معرفی شد. این خودرو در سرتاسر جهان تحسین همگان را برانگیخت. LS400 شروع بسیار خوبی در بازارها داشت و جوایز بسیاری را نصیب خود کرد. این مساله تاثیر منفی در فروش مرسدس بنز و BMW داشت.

علیرغم اینکه مدت چندانی از عمر لکسوس نمی گذشت، این برند به سرعت توانست وفاداری مشتریان را به دست آورد. لکسوس با خدمات خوب به مشتریان و به دست آوردن رضایت آنها، توانست شهرت خوبی را برای خود کسب کند. در سال ۱۹۹۰ لکسوس صادرات خود را به به شدت گسترش داد. یک سال بعد اولین خودروی اسپرت کوپه خود را به نام SC400 معرفی کرد. پس از آن نسل دوم ES200 سدان معرفی شد که پرفروش ترین خودروی این برند شد.

لکسوس از ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۰

در سال ۱۹۹۳ سدان اسپرت سایز متوسط GS 300 معرفی شد که پایین تر از LS 400 قرار می گرفت. در سال ۱۹۹۴ نسل دوم پرچمدار این برند، لکسوس LS، با تغییرات کامل معرفی شد. اولین شاسی بلند این برند، LX450 در سال ۱۹۹۶ معرفی شد و در پی آن نسل سوم سدان ES200 به بازار آمد. پس از آن، تغییرات در تعرفه ها لکسوس را مجاب کرد که اولین کراس اور لوکس خود را به نام RX300 بسازد.

خوردو های لکسوس از ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۰

در سال ۲۰۰۰ محصول سطح پایین اسپرت IS نیز توسط لکسوس معرفی شد و در پی آن اولین خودروی کانورتیبل این برند به نام SC400 به بازار آمد. رشد خیره کننده لکسوس در سالهای بعد از آن نیز ادامه داشت و با معرفی دو مدل SC430 و LS430 نیز این روند حفظ شد.

لکسوس در سال ۲۰۰۵ از کمپانی مادر خود، تویوتا مستقل شد و به طور همزمان چند مدل جدید را وارد بازار ژاپن کرد. این برند با گسترش بازار خود به استرالیا و خاورمیانه فروش خود را افزایش داد. در سال ۲۰۱۱ هاچبک هیبریدی CT200h با هدفگذاری بازار اروپا و چند بازار دیگر معرفی شد. با این وجود، سونامی سال ۲۰۱۱ در ژاپن آسیب جدی به فروش این برند زد و مقام پرفروش ترین برند لوکس آمریکایی را از این برند گرفت.

سال ۲۰۱۰، این برند تصمیم گرفت مدل‌های هیبریدی بیشتری به بازار عرضه کند. آپریل سال ۲۰۱۴، کراس‌اوور لکسوس NX معرفی شد که یک ویژگی خاص داشت. این مدل توربو شارژ بود و اولین محصول لکسوس با این ویژگی محسوب می‌شد.

سال ۲۰۱۷، این برند وعده تولید یکی از مدل‌های پرچمدار خود را به طرفدارانش داد، یعنی مدل دو در LC 500. این مدل که در اواخر سال ۲۰۱۷ تولید شد، ۴۶۷ اسب بخار قدرت داشت.

سال ۲۰۱۹، این برند اعلام کرد که تصمیم گرفته است که برای سال ۲۰۲۱، وارد بازار مکزیک شود.

لکسوس در سال ۲۰۲۱

امروزه لکسوس در بسیاری از کشورهای جهان به فروش می رسد. تخمین زده می شود که ارزش این برند سالیانه ۳ میلیارد دلار باشد. لکسوس در حال حاضر هفتمین برند کشور ژاپن از نظر ارزش بازار، سود و درآمد است.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن